Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компенсации за рибарите заради опасността от мини в Черно море

Възможни са квоти за улов на осем вида риби

Риболовният сектор ще получи възможност за европейско финансиране и през новия програмен период 2021-2027 година. Това стана ясно по време на организираната от Сдружение "Черноморски изгрев" дискусия за бъдещето и преспективите пред морския риболов в България. На срещата присъстваха представители на бранша, Министерството на земеделието, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и научните институти.

Рибарите, които са преустановили временно дейността си заради опасността от мини в Черно море, ще получат финансови компенсации, съобщи на форума Стоян Котов, директор на Дирекция "Морско дело и рибарство" към Министерството на земеделието.

"Приветстваме тези компенсации, а също и мерките в помощ на сектора заради COVID кризата. Към момента има ефективно спиране на риболовната дейност", поясни Димитър Димитров от Сдружение "Черноморски изгрев".

Изплащането на компенсациите ще започне най-рано през есента.

Дискусията във Фестивалния и конгресен център продължи повече от 4 часа, а темата, която сериозно разбуни духовете в залата беше за предстоящите ограничения и мерки за управление на основните видове, които са обект на стопански риболов. Една от възможните мерки е квоти за улов на цаца, хамсия, сафрид, барбуна, меджит, рапани, бяла акула и други.

Михаела Велинова от Общата политика в областта на рибарството към ЕК представи подробна информация за състоянието на запасите в Черно море и какви препоръки се дават от научните органи за всеки един от основните видове риба. Евентуалните мерки притесняват рибарите и това се видя ясно по време на дискусията.

"Квотите притесняват рибарите, но те не са толкова страшни. Те позволяват повече механизми за опазване и за добра търговия. Сред другите мерки, които предизвикват притеснение са промяна на риболовни уреди и намаляване на минималните размери на улов за различните видове", коментира Димитър Димитров.

На форума присъства и заместник-министъра на земеделието Стефан Бурджев, който изслуша внимателно тревогите и притесненията на сектора и увери, че държавата ще направи всичко възможно за да помага.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерският съвет отлага със седмица разглеждането на бюджетните законопроекти

Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса, съобщава БНР.  Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. По предложение на министъра на финансите Теменужка Петкова се променя..

публикувано на 13.02.25 в 18:55

Фелдшери от Спешното отделение в Тервел с обвинение заради смъртта на пациент

Двама фелдшери от Тервел са обвинени в причиняване на смърт на пациент при професионална непредпазливост. Производството е образувано по внесен обвинителен акт от Окръжната прокуратура Добрич, в който се твърди, че медицинските лица не са оказали адекватна помощ на пациент в спешното отделение в Тервел, вследствие на което той е починал.  Случаят е..

публикувано на 13.02.25 в 18:43

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12

Нови 100 проекта са включени по Плана за интегрирано развитие на община Варна

Близо 500 са проектите по Плана за интегрирано развитие на община Варна. Новите проекти са 100, и са включени след актуализацията, наложена от новите обществено-икономически условия. Общата им стойност е 1,5 милиарда лева, а срокът е до 2029-а година. Това съобщи  Мая Иванова -  изпълняваща длъжността „Европейски и национални общински програми" в..

публикувано на 13.02.25 в 16:49

Оставиха в ареста двама мъже, обвинени за преработка на дрога, влагана в желирани бонбони и вейпове

Оставиха в ареста двама мъже, обвинени за преработка на дрога, влагана в желирани бонбони и вейпове, съобщават от Апелативен съд - Варна.  Апелативният съд във Варна потвърди най-тежката мярка за неотклонение спрямо тях. Те са разследвани по досъдебно производство за организирани престъпни групи, създадени за отглеждане, преработване, придобиване и..

публикувано на 13.02.25 в 16:17
Снимката е илюстративна

До края на седмицата възстановяват участъка от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител"

Изпълнителите на ВиК проекта на бул. "Христо Смирненски" (от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител") очакват до края на тази седмица движението по затворения участък да бъде възстановено. Изградени са тротоарите и бордюрите, остава довършването на асфалтовите дейности, които са само по трасето на проводите, а не в целия габарит на пътя. Това стана ясно..

публикувано на 13.02.25 в 15:15

Във Варна откриха зимната "Алея на книгата"

Във Варна днес беше открита първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове разполагат 38 издателства от цялата страна. Събитието е в търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров".  "За всеки читател има издателство, за всяка книга има публика. Многообразието е чудесно" , подчерта  изпълнителният директор на..

публикувано на 13.02.25 в 14:50