Всяка година на 23 април светът отдава чест на двама от колосите на световната литература – на този ден в една и съща година (1616 г.) са починали Мигел де Сервантес и Уилям Шекспир. През 1995 г. ЮНЕСКО провъзгласява тази дата за Световен ден на книгата и авторското право. С отбелязването му почитаме просвещението и културните традиции на книгите като най-важното и значимо средство за съхранение и разпространение на знанието.
По този повод гости на предаването Улица "Събота" бяха десетокласничката от Частна профилирана гимназия “Антоан дьо Сент-Екзюпери” Елисавета Станева и нейният учител по Български език и литература Даниел Димитров, който е и автор на "Нещо за четене" - месечната рубрика на предаването, посветена на интересни и вдъхновяващи книги.
Даниел Димитров: Според мен българската култура е орисана да бъде култура на книгата. Тя така и се заражда - с една православна и книжовна същност. Така че това е българският дух. Книгата е неизменна част от нашата култура, от нашето минало, настояще и, сигурен съм, нашето бъдеще. Фредерик Дъглас казва, че след като се научиш да четеш, ще бъдеш вечно свободен. Иска ми се да възприемам книгата именно така - като възможност за освобождение, за познание, за докосване до нови светове - минали и бъдещи.
Елисавета е активно четящ млад човек. Но тя също така e увлечена и от писането - нейната поема "Ум или сърце?", написана на ангийски език, е публикувана и издадена в сборник, включващ всички наградени творби от най-значимия литературен конкурс за млади автори в Люксембург - "Prix Laurence". През 2020 г., докато Елисавета живее и учи там, нейната поема печели "Награда на журито за съвременна тематика и стил на писане".
Елисавета Станева: Започнах да пиша поемата малко преди ковид пандемията, тогава бях на 14. В клас по Английски език ни бяха дали за домашно да напишем поема, свързана с роботите и технологиите. До този момент никога не бях писала поема, така че изобщо не бях сигурна какво ще се получи. Но когато започнах да пиша, просто не можех да спра. В крайна сметка учителят ми много хареса поемата и ми предложи да участвам на един конкурс с нея. Записах се и се класирах за следващия етап - представяне в зала с пубика пред жури от писатели. Поемата ми зае четвърто място и така намери място в сборника и беше издадена.
Поемата "Ум или сърце" засяга темата за екологията и опазването на околната среда. Пренася ни във времето на един бъдещ антиутопичен свят, в който роботите и технологиите контролират света, а Елисавета споделя своите страхове за това, какво може да се случи при една подобна ситуация, която не е много далеч от сегашната действителност.
Целия разговор с Елисавета Станева и Даниел Димитров чуйте в прикачения звуков файл.
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..
В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..
Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Празникът на светицата е в третия ден от..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..
В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна . Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..