Всяка година на 23 април светът отдава чест на двама от колосите на световната литература – на този ден в една и съща година (1616 г.) са починали Мигел де Сервантес и Уилям Шекспир. През 1995 г. ЮНЕСКО провъзгласява тази дата за Световен ден на книгата и авторското право. С отбелязването му почитаме просвещението и културните традиции на книгите като най-важното и значимо средство за съхранение и разпространение на знанието.
По този повод гости на предаването Улица "Събота" бяха десетокласничката от Частна профилирана гимназия “Антоан дьо Сент-Екзюпери” Елисавета Станева и нейният учител по Български език и литература Даниел Димитров, който е и автор на "Нещо за четене" - месечната рубрика на предаването, посветена на интересни и вдъхновяващи книги.
Даниел Димитров: Според мен българската култура е орисана да бъде култура на книгата. Тя така и се заражда - с една православна и книжовна същност. Така че това е българският дух. Книгата е неизменна част от нашата култура, от нашето минало, настояще и, сигурен съм, нашето бъдеще. Фредерик Дъглас казва, че след като се научиш да четеш, ще бъдеш вечно свободен. Иска ми се да възприемам книгата именно така - като възможност за освобождение, за познание, за докосване до нови светове - минали и бъдещи.
Елисавета е активно четящ млад човек. Но тя също така e увлечена и от писането - нейната поема "Ум или сърце?", написана на ангийски език, е публикувана и издадена в сборник, включващ всички наградени творби от най-значимия литературен конкурс за млади автори в Люксембург - "Prix Laurence". През 2020 г., докато Елисавета живее и учи там, нейната поема печели "Награда на журито за съвременна тематика и стил на писане".
Елисавета Станева: Започнах да пиша поемата малко преди ковид пандемията, тогава бях на 14. В клас по Английски език ни бяха дали за домашно да напишем поема, свързана с роботите и технологиите. До този момент никога не бях писала поема, така че изобщо не бях сигурна какво ще се получи. Но когато започнах да пиша, просто не можех да спра. В крайна сметка учителят ми много хареса поемата и ми предложи да участвам на един конкурс с нея. Записах се и се класирах за следващия етап - представяне в зала с пубика пред жури от писатели. Поемата ми зае четвърто място и така намери място в сборника и беше издадена.
Поемата "Ум или сърце" засяга темата за екологията и опазването на околната среда. Пренася ни във времето на един бъдещ антиутопичен свят, в който роботите и технологиите контролират света, а Елисавета споделя своите страхове за това, какво може да се случи при една подобна ситуация, която не е много далеч от сегашната действителност.
Целия разговор с Елисавета Станева и Даниел Димитров чуйте в прикачения звуков файл.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..