В неделя, 22 май, с концерт от 17 часа в зала 1 на ФКЦ-Варна педагогическата общност ще отбележи 15 години от създаването на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в морската столица. Насловът на концерта е "15 години доброта, съпричастност и подкрепа. Децата на ресурстно подпомагане заедно със своите учители ще излязат на сцената и ще покажат уменията си да рецитират стихове, да пеят и свирят на музикални инструменти.
За работата на специалистите в регионалния център и трудностите в професионалната реализация на децата с дефицити след завършване на училище Валерия Василева разговаря с Марияна Пантелева - психолог и директор от 2017 година на Регионалния център във Варна.
В България има 28 регионални центъра, които обхващат в момента над 26 000 деца със специални образователни потребности. 15-годишната история на Регионален център-Варна започва на 11.10.2006 г., когато е основан Ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца със специални образователни потребности / СОП / – Варна. Тогава центърът се помещава в две класни стаи в сградата на Помощното училище „Братя Миладинови”. Директор е г-жа Лидия Широкова – дългогодишен специалист в СОУ за деца с нарушено зрение. Назначени са първите педагогически специалисти – трима специални педагози, двама психолози и един логопед,и непедагогически персонал - директор, счетоводител и ЗАТС.Ресурсният център – гр. Варна е създаден с цел да извършва консултативна, образователно-възпитателна, рехабилитационна и координираща функция. През първата година от създаването , специалистите широко популяризират дейността и същността на ресурсното подпомагане чрез публикации в медии, обяви в образователни и социални институции. Провеждат се множество вътрешни обучения с практическа насоченост и работни срещи. От 15 септември 2007 година и всяка следваща година специалистите, заедно със своите възпитаници в детски градини и училища, празнуват основаването на Ресурсен център - Варна.Деца със СОП има в много детски градини и училища като първоначално са обхванати 272, а днес - 620 във Варна и областта. Много нови специалисти се включват към екипа на Ресурсния център през следващите години, разкрити са и кабинети в учебни заведения. Традиция, поставена още от началото, е ресурсните учители да подпомагат социализацията на децата със СОП като ги включват във вътрешноучилищни празници и тържества и в общуването с връстници.
От началото на учебната 2017/2018 г. директор е г-жа Марияна Пантелеева, психолог с дългогодишен стаж в ОУ "А. Страшимиров" и СУ ”Климент Охридски” – Варна. През 2019 г. е сключен и договор с Шуменския университет и студентите по специална педагогика и логопедия провеждат практическите си занятия в РЦ. От септември 2019г. РЦПППО е на нов адрес: бул. „Сливница” 187-189, втори корпус на Строителната гимназия, етаж 5. В процес е процедура по изграждане на външен асансьор, който допълнително ще улесни достъпа на децата със СОП. На 13.03.2020 г. с обявяването на извънредно положение в страната РЦ преминава в дистанционна допълнителна подкрепа и работа от домашна среда. Приема се успешно и това предизвикателство - РЦ прави своя страница в ютуб и качва клипчета от дистанционната си работа. Психолозите осъществяват инициативата „Заедно е по-добре от сам” за получаване на професионална психологическа подкрепа чрез консултации по телефона. Ресурсните учители използват времето за изработване на материали за работа, електронни работни листи, подготвят модели, които да предложат на децата и родителите им, кукли за настолен театър и др. Всяко занимание на специалистите е ценно и полезно за децата. Развитието на общата и фина моторика е приоритет на ерготерапевта – г-жа Елеонора Георгиева. Г-жа Станка Ангелова е дългогодишен рехабилитатор на слуха и говора, още от създаването на РЦ. Тя допринася за подобряване на общуването на децата със затруднения, доверен консултант. Голямо признание за професионализма на специалистите от РЦ през годините са поканите от президента на Република България по случай 24 май на старши ресурсните учители г-жа Анелия Радева и г-жа Венетка Стоянова, на г-жа Станка Ангелова – рехабилитатор на слуха и говора. Тази година покана за светлия празник от Президенството е отправена към г-жа Пламенка Николушева – зам.-директор на РЦ – Варна, а наградата на главен ресурсен учител Анелия Радева – грамота „Неофит Рилски” от Министерство на образованието и науката, е изключително ценна – тя е първият ресурсен учител от Варненска област, получил този висок приз!
Гордост за екипа са постиженията на техните възпитаници - петнайсетгодишната Валентина с ресурсен учител Илияна Митушева е носител на два бронзови медала по плуване. Бившият вече възпитаник Серкан на 20 г. успешно завърши средно образование в СУ ”Л. Каравелов”, подпомаган от г-жа Румяна Стойкова - бивш ресурсен учител от РЦ, работи към ЕПЛР в училището. Малката, но талантлива Жанина е носителка на много грамоти от участия и отличия за призови места в национални конкурси за детска рисунка. Най-голямото удовлетворение за труда на специалистите в РЦ-Варна, разбира се, са детските усмивки и неподправените благодарности на родителите за професионалната подкрепа при преодоляване на затрудненията на тяхното дете.
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..
В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна . Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..
Вечният спор между варненските плажове отново се разпали. За да разберем кой печели лято 2025, анкетирахме почиващи и на двата плажа и установихме какви се предпочитанията им. В разгара на сезона на Южния плаж във Варна изплува дълбокият проблем за замърсяването, както и допълнителното неудобство от уличните животни. Според думите на една от..
От днес в народния календар започват Горещниците – трите най-горещи дни през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..