Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галя Йотова по стъпките на първия български печатар – Яков Крайков

12
Снимка: Сияна Спиридонова

В навечерието на 24 май деца и ученици от Бяла имаха възможността да посетят Работилница по печат и сами да опитат старопечатен метод на книгоиздаване. Работилницата по печат е проект на фотографа Галя Йотова, с който тя участва в инициативата Пловдив – Европейска столица на културата през 2019 година. Софиянката продължава да развива идеята си и да я показва на различни места из България. Още за проекта, за неговия смисъл и каква е технологията за отпечатване на ръчна винтова преса, чуйте от Галя Йотова и скулптора Сава Стоименов:


Старинната техника на печат е използвана от първия български печатар – Яков Крайков. Той е първият български издател, илюстратор, гравьор, художник, който през 60-те години на XVI век отпечатва първите книги на български език.

Огромен интерес и вълнение е предизвикала работилницата у децата на Бяла, научавайки ги как в миналото са се печатали книгите, колко време и труд е коствало това, разказа Йотова.

Първият български издател Яков Крайков произхожда от свещенически род, занимава се с изработването на църковно-богослужебни книги. На младини е преписвач на църковни книги в манастира „Свети Йоаким Осоговски“, след което заминава за София, където в книжовна школа задълбочава познанията си за старобългарската литература, а се запознава и с книги на гръцки език. Школуван в книжовното дело, се посвещава на Гутенберговото книгопечатане, като през 1539 г. работи като печатар, редактор и словослагател в отворената в манастира Грачаница печатница.

През 60-те години на XVI век Яков Крайков заминава за Венеция, където обновява печатницата на сръбските печатари Божидар и Винченцо Вукович. За период от 6 години отпечатва 4 книги. Първата е „Часослов“, която е с двуцветен печат и е украсена с 31 гравюри. Тя съдържа апокрифни текстове, псалми, тропари, кондаци, като към тях авторът е прибавя и слова за Константин-Кирил Философ, Иван Рилски, Иларион Мъгленски и други български светци.


Галя Йотова е фотограф и инициатор на проекта „За буквите между Пловдив и Матера“. Чрез кирилицата проектът осъществява културен мост между двете европейски столици на културата.

Проектът насочи вниманието върху значението на кирилицата и Яков Крайков, чрез когото българската книга и азбука влизат в европейската култура, категорична е Йотова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отличиха най-добрите проектни идеи за преобразяване на квартал "Таляна"

Във Варна връчиха отличията за най-добрите проектни предложения от уъркшопа „Отваряне на града към морето“ - инициатива за проектни идеи за ключови улици в „Гръцката махала“ (зоната между улиците „Дунав“, „Дебър“, „Охрид“, „Преслав“ и „Девня“). Събитието е организирано от Съюза на архитектите в България (САБ) – Дружество Варна, в партньорство с..

публикувано на 02.07.25 в 19:14

Румен Генов: Пожелавам на Варна повече спортни събития!

На 2 юли отбелязваме Международния ден на спортния журналист.  "Някога гонехме новината, а досега всеки прави новини", подчерта спортният журналист на Радио Варна Румен Генов. Той си спомня с носталгия за годините, в които гилдията само от спортни журналисти във Варна е наброявала 20-ина души. Бяхме една сериозна група, имаше емоция,..

публикувано на 02.07.25 в 15:35

Михаела Симеонова от Варна е едно от четирите деца с максимален брой точки на изпитите след 7. клас в България

Михаела Симеонова е на 12 години от Варна. Тя постигна  пълен резултат от 100 точки на двата изпита от Националното външно оценяване след 7. клас,  едно от четирите деца в страната с това постижение.  Учи в Частно езиково училище „Малкият принц“, а подготовката ѝ за НВО е била поверена на учителите  Марияна Стоянова (БЕЛ)  и..

публикувано на 02.07.25 в 13:14
Снимката е илюстративна.

Опитаха се да таксуват семейство в свободна зона на плаж в "Св. св. Константин и Елена"

Опитаха се да таксуват неправомерно семейство от Варна с три деца в свободна зона на плаж в  "Св. св. Константин и Елена". Елена Ангелова, заедно с нейния съпруг и трите им деца, отиват на обичайното им място за плажуване - под почивна станция „Флагман“, където за първи път от 20 години им се случва да имат проблем с ползването на обозначената..

публикувано на 02.07.25 в 12:00

Ученичката Деси от кв. "Аспарухово" с поредна кауза в помощ на болно дете

10-годишнатта Десислава Костадинова от кв. "Аспарухово", която неотдавна изработваше гривнички, за да ги продава и да събере пари за изследване на своята приятелка Димана в Турция, сега се е посветила на друга благородна кауза. С радост Деси съобщи, че резултатите на Димана са отлични и тя е здрава. Сега ученичката иска да помогне на 4-годишната Гери ,..

публикувано на 01.07.25 в 17:28

Улица „Преслав“ връща духа от началото на 20. век с добре реставрираните си сгради

На улица „Преслав“ във Варна можем да открием примери за добре извършена реставрация на много от емблематичните сгради, знакови за края на 19. и началото на 20. век. Те успяват да запазят историческата атмосфера на тази епоха. Това коментира Християн Облаков, изследовател на архитектурата на Стара Варна и жител на район „Одесос“. През..

публикувано на 01.07.25 в 13:39

Близо 20 на сто увеличение на туристопотока в Двореца - Балчик

За първите шест месеца на годината повече от 73 хиляди са посетителите в Държавен културен институт Двореца - Балчик. На първо място са румънските гости, обобщава директорът на културния център Жени Михайлова.   Общият им брой е около 40 хиляди души, следвани от българите, които са близо 24 хиляди. Гостите за същия период на миналата година..

публикувано на 01.07.25 в 11:55