Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Господинов: Секторът на рибарството и аквакултурите е силно неглижиран от държавата

Йордан Господинов в студиото на Радио Варна

„Секторът на рибарството и аквакултурите е силно неглижиран от държавата, а някои от фирмите са пред фалит“. Това каза в интерю за Радио Варна председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти „БГФИШ“ Йордан Господинов, който е и генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море. „Проблемите в сектора са много, като например ковид мирките. Регламентът позволяваше да се изплатят до 160 хиляди евро помощи за предприятия, кораби и аквакултури. В България обаче се взе решение да бъдат изплатени до 160 хиляди лева. Това ни постави в неравностойно положение, спрямо нашите румински колеги. Освен това помощите по ковид мерките много закъсняха – някои фирми още не са получили помощите за 2020 година“, подчерта Йордан Господинов.

Според председателят на „БГФИШ“, войната в Украйна силно е засегнала нашия риболовен сектор. „Много от нашите клиенти и няшите пазари бяха в Украйна. Освен това високите цени на горивата, на тока, на фуражите също имат изключително негативно влияние върху бизнеса. В момента имаме затруднения и за риболова, и за преработката. Очаквахме помощ...“, коментира Йордан Господинов и подчерта: „ЕК направи две мерки за подпомагане на сектора. Едната е по старата оперативна програма, а другата – по новата. Комисията разпореди да се дават остатъчните пари по старата програма за подпомагане на дейностите по риболов, аквукултура и преработка. Изрично беше казано, преди да бъде изготвена новата програма, че секторът трябва да бъде подпомогнат. Българското правителство, в лицето на министъра на земеделието и храните, заяви, че мерките ще бъдат разписани, когато бъде готова програмата. А мерките могат да бъдат разписани и хората да си получат помощите. Но ние чакаме, т.е., при нас няма да има скоро пари. Това са европейски пари и се чудя защо нашето правителство отлага даването на помощи, при положение, че нашия сектор е изправен до стената“.

„На 24 май Министреството на земеделието е пуснало условията за кандидатстване за подпомагане отглеждането на сладководни риби по „de minimis“. Приемът на документи започва от 26 май. Обаче..., не само парите са по-малко, но и има условие за кандидатстване, според което фактурите трябва да са на фирми, регистрирани по Закона за фуражите. В България има 10 големи ферми за пъстървови и шаранови риби, които произвеждат 90 процента от продукцията. Те не купуват фуражи от България. Ще изпратим писмо до ДФ „Земеделие“, като ще подчертаем, че това условие ще лиши реалните производители на риба от възможност да вземат тези помощи.

„Една от мерките за подпомагане на нашия бизнес е отпускане на помощ до 90 лева за тон и до 58 674 лева за предприятие за фуражите. Но тон фураж поскъпна с 200-300 евро на тон. Да не говорим, че ще се даде една и съща сума и на големите и на малките производители на риба. Или има неразбиране, или има тенденция големите да бъдат неглижирани“, коментира от Йордан Господинов.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна: Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника в кв. "Бриз"

Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..

публикувано на 25.02.25 в 20:50

Варненски бащи на протест с искане за законодателни промени

Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на  бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая",  и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...

публикувано на 25.02.25 в 20:23

15 км/ч максимална скорост за велосипеди и електрически тротинетки в Добрич

Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..

публикувано на 25.02.25 в 17:12

Безплатни прегледи за диагностика на сънна апнея и хъркане във Варна

Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане.  Прегледите ще се проведат в периода  4-2 1 март  в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Според данни от камера тролейбусният стълб във Варна е паднал преди появата на автомобила (ВИДЕО)

Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..

публикувано на 25.02.25 в 16:50

Списание ЛИК с брой, посветен на 90-годишнината на БНР

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Рисково кръстовище на варненския бул. "Левски"

Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..

публикувано на 25.02.25 в 14:59