Имотният пазар се промени коренно по време на и след пандемията и все още търпи промени в резултат на войната в Украйна. Най-осезаемо това се вижда в големите градове, но съществена разлика в търсенето, продаването и купуването на имоти се наблюдава и по селата.
Сериозно изкупуване на имоти се случва през последните две години в авренското село Царевци заради пандемията и желанието на много семейства да са далеч от големия град и от градското замърсяване, за да живеят в по-чиста среда, каза за Радио Варна кметът на селото Младен Манолов. Руски и български семейства минават на огледи, но вече са останали по-занемарени имоти. От 10 000 - 15 000 лева, цената на къща вече е скочила на 45 000 – 60 000 лева, което е много за един селски имот при нас, коментира кметът. За изминалите 30 години от началото на демокрацията досега са имали само един продаден празен парцел за 2000 лева, а в момента декара се продава за 10 000 – 12 000 лева, което също е много висока цена за парцел в селото.
Хубавото е, че с купуването на къщи в селото влизат млади хора, но пък голяма част от местните работят и живеят в чужбина, защото в Царевци има работа единствено в местната кооперация. Малка част работят в заводите в Девня, други във Варна, но повечето са в чужбина. Най-много са работещите в Италия и Германия, а по-малко в Испания и Англия. В Англия работят в птицекланици, дори са си купили и къщи там, разказа кметът. В Германия работят в сервизи за коли, в Италия са предимно шофьори на тирове. Някои от жителите на Царевци са си купили апартаменти във Варна, а други къщи в чужбина, коментира още кметът. Има семейства, които са в чужбина и с децата си и те дори не знаят български език, но въпреки това не провадат имотите си на село и ги поддържат в добро състояние.
След последното преброяване става ясно, че в момента в Царевци постоянно живеещи са 585 души, а временните са 85. Населението е предимно възрастно.
Чуйте повече в прикачения звуков файл:И "Величие" внесе жалба в КС за касиране на изборите, проведени на 27 октомври. Под тяхното искане са се подписали 58 народни представители - от ПП-ДБ, ИТН, "Алианса за права и свободи" и депутатите около Корнелия Нинова, обясни Красимира Катинчарова: "И влизаме днес в Конституционния съд, за да внесем искане за пълно касиране на изборите от 27-и..
Всички курсове на линия 17 и 17 А ще обслужват автобусни спирки „Център Галата“ и „Читалището“ в кв. "Галата", считано от 9 ноември. За маневриране и обръщане на автобусите посока Варна, временно е осигурен „обръщач“ непосредствено преди спирка „Лагера“. До/от там ще се обслужва и временния маршрут на линия № 60, за прекачвнето на пътници могат да се..
77 свободни места са обявени за прием в самостоятелните детски ясли за класирането през ноември, съобщиха от дирекция „Здравеопазване“ към Община Варна. В тази връзка електронната система за прием ще бъде отворена за подаване на нови заявления от 13 ноември до 15 ноември, включително. От 16 ноември системата се затваря за редакции и регистрации...
Първото дело с искане за частично касиране на изборите вече е факт, съобщава БНР. Малко след като "Има такъв народ" - от името на 67 депутати от настоящия парламент, внесе искане за оспорване на законността на избора за народни представители в 52 секции на предсрочния парламентарен вот, от Конституционния съд съобщиха, че делото вече е образувано и..
Академичното ръководство на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ връчи дипломите за висше образование на абсолвентите от пролетната и лятната сесия на Випуск`2024 на тържествена церемония, коятo се проведе на 8 ноември 2024 г., от 13:30 ч. в Аула „Максима“ на университета във Варна. Репортаж с атмосфера от събитието..
Възложено е ново проектиране и на третия етап от ремонта на ул. „Прилеп“, който обхваща участъка от разклона за Пчелина (Табелата „ПЧЕЛИНА“) до разклона след ул. „Лале“), съобщават от общинския пресцентър. От общинската администрация уточняват, че промените се налагат заради недостатъци на наследения предходен проект, при който определен участък от..
580-ата годишнина от битката при Варна беше отбелязана с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) в присъствието на официални лица и дипломати. По-късно беше открита изложбата "Варна. Последната битка", в която най-важният експонат е сертифицираното копие на първият исторически трактат,..