Случилото се на 31 май беше абсолютен хаос. Бежанците бяха стресирани най-вече заради липсата на информация. Това коментираха в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ доброволци от Украинския културен център – Украински дом във Варна.
Алина Орловска, Полина Станчева и Евгения Волкова помагат да избягалите от войната от началото на кризата до сега. Според тях, анкетирането на бежанците е започнало късно, само няколко дни преди самото преместване. Евгения Волкова заяви: „Анкетьорите, които са били на място, само са показали на бежанците сайта, в който трябва да се регистрират, и са си тръгнали След това са се върнали, но таблетите им са били със заводските настройки и се е наложило бежанците да им помагат с настройването на устройствата. Освен това анкетьорите са говорили само български и е трябвало бежанците да търсят преводач от съседните хотели“.
Алина Орловска съобщи и за друг проблем: „Майки, които имат деца над 14-годишна възраст трябва да ги регистрират отделно. При опит за такава регистрация обаче сайта показваше „Грешка“. Хората идваха при нас за да им помогнем, но нямаше как това да се случи, защото, сайта правеше проблеми“. Полина Станчева допълни: „Много често една майка има няколко деца, като някои от тях са над 14-годишна възраст. В удостоверението за временна закрила обаче влизат само децата, които не са навършили 14 години. Тези, които са по-големи системата не ги отчита. Те явно се водят за отделен бежанец, а са едно семейство“.
„Около преместването са заложени много мини“, коментира още Полина Станчева и даде пример: „Правителството отпуска еднократна помощ от 375 лева. Бежанецът попълва заявление, в което записна и настоящия си адрес. Ако той промени адрестната си регистрация, в 30-дневен срок е длъжен лично да уведоми социалните служби. Не го направи, получава отказ за отпускане на помощта. Няма да ви кажа колко мното откази има. Как човек, който е настанен в Паничище или Рибарица, а си е подал заявлението в изнесения пункт на „Социално подпомагане“ в ДКС във Варна, ше уведоми социалната служба за промяната на адресната си регистрация?!“.
Доброволците споделиха още, че многократно са се опитвали да намерят информация за това колко бежанци са преместени от Варненско във вътрешността на страната, но безуспешно. Според тях, най-големият проблем остава липсата на адекватна комуникация с бежанците. „Не може хора, които не работят на терен да правят планове и да разработват стратегии. Най-малкото, което трябваше да бъде направено е да бъде установена тясна връзка с доброволците, които работят на място“, каза Полина Станчева, а Алина Орловска сподели: „Ние, доброволците от „Украински дом“ искахме да помогнем от цялото си сърце, но просто между нас и Кризисния щаб имаше стена“. „На 29 май ми се обади жена от Националния щаб, която ме помоли да успокояваме хората. На 30 май започнаха да ни се обаждат бежанци и да питат: „Какво да правим?“. Имаше един случай с хотел, в който бяха настанени 400 души. Там не се бяха появили, нито анкетьори, нито представители на щаба. Хора оттам също ни звъниха да питат какво се случва и какво да правят“.
„Искам да кажа „Огромно благодаря!“ на всички българи, които ни помагат. Ако не бяхте вие, ние нямаше да можем да се справим!“, подчерта Евгения Волкова.
Според доброволците, оттук нататък бежанците ще имат все повече нужди, най-вече от храна, спално бельо, хавлии и други неща.
Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..
Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая", и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..