През февруари беше поставено началото на Аморфа Академия за създатели на културен живот, чиято основна цел е да изгради организационни умения у млади хора, които те да използват в личното и професионалното си развитие. Умения да развиват определена дейност, да реализират идеите си, да се свързват с хора, да организират екип, да общуват с клиенти, партньори, медии и общности.
Програмата за обучение включва 5 модула: "Архитектура и градска среда", "Визуални изкуства", "Изпълнителски изкуства", "Литература" и "Интердисциплинарен модул", съчетаващ всички останали. Възпитаниците на първите два от тях - "Визуални изкуства" и "Архитектура и градска среда", вече са готови с финалните си събития, които ще се случат на различни локации във Варна (крайната цел на всеки участник в Академията е заедно с групата, която избере, да създаде културно събитие във Варна с помощта на своя ментор и целия екип).
SNAP – алтернативни фотографски процеси е финалното събитие на Модул „Визуални изкуства“. Осъществява го екип с ментор Жанина Маринова, визуален артист: Яна Стоянова, Борис Иванов-Боби, Мила Стефанова, Екатерина Веселинова, Валенсия Йос, Татяна Матева.
9 – 19 юни | „Фотосинтезис“ – бул. „Княз Борис I“ №64 | „CUBO Рибарски плаж“
3 изложби | 3 работилници | 1 среща-разговор с гост-фотографи | музика | винил селекция
Интердисциплинарният фестивал "Градски нишки", вплитащ визуални изкуства, архитектура, музика и летния бриз в градската тъкан на Варна, е финалното събитие на Модул „Архитектура и градска среда“. Осъществява го екип с ментор арх. Моника Маринова: Калина Захариева, Катерина Русева, Цветан Цветанов.
11 юни | 17:00 – 21:30 ч. | Адвокатската градинка – Варна (пл. „Ален Боске“)
изложба в градска среда и галерия | музика на живо | арт инсталации | работилница текстил и арт-терапия | архитектурна история
Повече за събитията, за Аморфа Академия и за нуждите на варненската градска среда разказаха Мария Баджакова, съосновател на Младежка фондация "Аморфа", и Мила Стефанова и Калина Захариева, едни от първите възпитаници на Аморфа Академия за създатели на културен живот. Запис от гостуването им в предаването Улица "Събота" слушайте в прикачения звуков файл.
Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..