През последните години почти във всеки дом или офис се отглеждат поне по една или две орхидеи. Отглеждането на красивите цветя е доста лесно, ако се изпълняват стъпките за това правилно. Кой са най-честите грешки при гледането на орхидеи и в какво се крие тайната на богатите цветоноси?
Отговорите потърсихме от Искра Сотирова - един от основателите на Първото орхидеено общество в България, което се занимава с изкуството за отглеждане на орхидеи вече от шест години.
Цялото интервю с нея, чуйте в прикачения звуков файл:
Дори и с цвят, не е проблем растението да бъде присъдено. Орхидеите обичат светли места, но не и директната слънчева светлина.
Хубаво е поливането да е с мека вода, а не директно от чешмата. Това важи особено много за Варна, защото водата ни е силно варовита, каза Сотирова.
За цветята от вида Фалеанопсис е задължителна прозрачната саксия.
"Орхидеята обича движение на въздуха, да има проветрение. Голяма част от заболяванията, които проявяват, се дължат на застоял въздух.", категорична е Искра Сотирова.
Друго важно правило е цветето да не бъде местено. Както в природата вирее статично, така и в домашни условия е желателно да не бъде местена или завъртано, обясни още тя.
Специалистът посъветва наторяването на орхидеите да бъде по-често, но в по-малки количества от оказаните по опаковките на торовете.
"Може да се отреже цветоносът до долу, когато всички цветове са прецъфтели, може да се отреже и част от листо, което е тръгнало да покафевенява. Корените не се режат.", допълни още Искра Сотирова.
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..
Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...