Доайенът на на варненската артистична общност, 91-годишната Маргарита Денева, представя живопис, рисунки и карикатури от различни периоди на своето дълголетно творчество. Откриването е на 8 юни от 18:00 часа. Изложбата може да се види до 1 юли 2022 г.
Едно от уважаваните имена на варненската артистична общност през годините - Маргарита Денева, празнува достолепна 91-годишнина с ретроспективна изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Експозицията включва селекция от творби, представителни за различните периоди от дългогодишното творчество на художничката.
Родена във Варна на 4 юни 1931 г., Маргарита Денева завършва Девическата гимназия „Петър Берон“, а през 1949 г. е приета в Художествената академия, където преподават легендарните български художници Кирил Цонев, Илия Бешков, скулпторите Марко Марков и Любомир Далчев, изкуствоведът Богомил Райнов. Завършва през 1955 г. в ателието по живопис на академик Илия Петров с „Отличен с похвала“.
Студентските години я срещат с Христо Веков, двамата създават артистично варненско семейство, което през годините ще се разраства с нови поколения, отдадени на изкуството. Техните деца Цветана Векова и Деян Веков са утвърдени художници, внучката Огняна Серафимова е сред най-успешните български сценографи, а Деница Серафимова пребивава в артистичния свят на музиката.
През дългите си творчески години Маргарита Денева създава цяла галерия портрети на изтъкнати общественици и творчески дейци. Дарява 280 на брой от тях на обществени сгради, училища, болници и други. Твори и в областта на фигуралната композиция, пейзажа и натюрморта, а в последните години рисува карикатури.
Посочена е като един от десетте най-значими и известни автори в българската живопис през 60-те години на XX век.
Маргарита Денева е член е на СБХ, а през 1964 г. е избрана за член на Управителния съвет. През 1966 г. е изпратена от творческия съюз на художествена практика в Гърция. След пътуванията си в Алжир, Испания и Индия посвещава изложби, провокирани от екзотичните впечатления от тези страни. Участва в представителни изложби на България в бившия СССР, Чехословакия, Румъния, Мароко, Тунис, Алжир, Нигерия, Мозамбик. Представя изкуството си в колективните изложби на варненската група на СБХ в Русия, Полша, Финландия и Германия през 1987 г. Включва се в международен пленер в Хале – Буна Шкопау – Германия, през 1988 г., след което е част от представителната група на България в експозицията там. Нейни творби са част от колективни изложба на автори от Варна, София и Пловдив през 1993 г. в Чикаго – САЩ.
Произведения на Маргарита Денева притежават Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия – Варна, много общински галерии в страната, както и частни колекционери в България и извън нея.
Във Варненската група на художниците по нейна инициатива през 1994 г. се създава „Фонд за подпомагане на изобразителното изкуство“.
Носител е на ордените „Св. Св. Кирил и Методий“ III степен и II степен и на ордена „1300 години България“. Заедно с още девет изтъкнати дами споделя почетното звание „Достойна варненка“.
Маргарита Денева е носител на първа награда за живопис в Окръжните художествени изложби от 1964, 1965, 1966, 1973, 1975. 3 пъти печели „Награда за добро представяне“ – НХИ 1964, 1969, 1970. Има награда от конкурса „Голо тяло”, София 1975. През 1981 получава награда за живопис от националната изложба „Портрет“ София. Наградена е и на конкурса на морска тематика през 1972 и 1978. Отличена е с Почетна грамота за цялостно творчество от галерия „Графит“ - Варна.
От 1966 до 2015 г. е открила 20 самостоятелни изложби. Участва във всички регионални, окръжни и в редица национални изложби.
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..