След две години на ограничения и мерки заради пандемията репортерите на Радио Варна отново поеха на път.
Мартин Николов – Марто и Румен Сарандев – Сарандев, този път тръгнаха с идеята не само да ни срещнат с интересни чешити по бански или омазани с лечебна кал, или „яхнали“ джетове по крайбрежието, а и да ни потопят в Добруджа.
Ето какво разказаха на Марто и Сарандев румънци, които често посещават нашия бряг.Румънци редовно прескачат до България, за да пазаруват от хипермаркети, други идват у нас заради хубавото ни крайбрежие и къмпинги. Шербан Костин е от Букурещ идва със съпругата си във Варна, за да си купи мивка. Търсят я на много места и я откриват в морската столица, а в Румъния трябва да чакат за нея месеци.
Семейството признава, че обикновено само минават през страната ни на път за Турция или Гърция.
Много ми хареса вашето крайбрежие, казва Костин. Различно е от румънското, нямаме скали. "Вчера разглеждахме забележителности и не подозирах, че Черноморието може да предложи толкова много неща. А това, което не ми харесва са пътищата, но положението е сходно с това в Румъния, така че не е проблем. Свикнали сме."
Даниел от Плоещ пък идва у нас на къмпинг.
"В Румъния няма много хубави места за тази дейност, докато тук е близо до плажа, хубава гора, много е топло. Въобще времето беше приятно тези дни. В Румъния и днес е почивен ден и искахме да дойдем до морето, беше страхотно."
Избира Крапец за къмпингуване по интернет. "В Румъния местата за къмпингуване до морето не са много приятни. Обикновено са между два хотела, а тук е в природата. България е и много близо до Румъния", казва Даниел.
Харесва ми, че имате много диви плажове, не е като в Румъния. Много са просторни, чисто е, пясъкът е приятен, няма много хора. По принцип съм ходил и около Бургас, но ми харесва повече тук - повече място и свобода, споделя още той. Не му харесва, че телефонът му няма добро покритие и интернетът се хваща трудно.
Юлия от Трансилвания за трета поредна година идва в Крапец. Казва, че тук се чувстват добре, защото хората са приятелски настроени, а природата е прекрасна. Признава, че нашите домати и краставици са по-вкусни.
Чуйте повече в звуковия файл:
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..
Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе. Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см. Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..