„Съвременен български театър“ е фотографски албум на Стефан Н. Щерев, който беше представен официално по време на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Той включва селекция от 33 театрални постановки на водещи български режисьори от последните 10 години, които са представени с над 1000 фотографии, събрани в 760 страници.
Албумът е уникален, направих го, защото много обичам театъра и се чувствам на място там, за мен беше много лесно и вдъхновяващо. Театърът ми дава хиляди пъти повече от това, което аз му давам като фотографии.
За пръв път снима театър през 1996 година, по приятелска молба на Мариус Куркински заснема за архив негово представление във Варна.
По-късно, през 2015 година, заснема работния процес по спектакъла на Мариус „Синята птица” в Народния театър. Прави фотографии и видео и създава документален филм за спектакъла. Това е другото, което много обича - да снима документални филми за създаване на изкуство.
След работата по „Синята птица” се увлича особено от театър и снима около 80 процента от всичко, което се играе, предимно в София.
Албумът беше повод да се срещнем с фотографа в рубриката "ОбективНо" на предаването за култура "Гравитация нула":
Как изобщо започна с фотография?
Започнах случайно, ако изобщо има случайни неща. Преди 16 – 17 години мой приятел ме покани да го придружа по работа до Истанбул. Пътувахме вечерта, пристигнахме през нощта и на другия ден трябваше да тръгнем обратно. Това, което видях от колата, ми хареса много и реших да не си лягам, а да се разходя. В жабката имаше един стар апарат тип „сапунерка”, взех го, за да направя някоя и друга снимка за спомен. След десетата снимка ми свършиха батериите и реших, че след време трябва отново да посетя това място, защото имаше много хубави неща за снимане. За пръв път изпитах такова чувство – исках да запечатам това, което виждам, да не остава само вътре в мен, а да го извадя и да го споделя.
След като се върнах, може би в продължение на година сънувах един странен сън – как съм някъде в чужбина, на много красиви места и няма как да ги документирам. Така реших да си купя фотоапарат и отидох в Истанбул. Снимах на воля. След това пък заминах за Индия за един месец... И така започнах да снимам като хоби. Аз преди това се занимавах с архитектура и интериорен дизайн. След време фотографията стана основното ми занимание.
Престана ли онзи натрапчив сън?
Да, престана, явно защото го сбъднах по някакъв начин...
Много обичаш да пътуваш по света. По работа или само за удоволствие?
Първоначално беше ей така, даже съм се хващал сам и съм ходил до Мароко, в пустинята, само за да снимам, защото чувствах потребност да го направя. След това където и да пътувах по работа, винаги отделях време да снимам и неща, които на мен ми харесват.
Как се става добър фотограф? Има ли формула?
За мен формулата е чувството. Изобщо в изкуството вътрешното усещане, чувствителността към живота и нещата в него те прави такъв, какъвто си – добър или лош е трудно де се прецени, то не е състезание, то е вид чувство.
Каква е мечтата ти – къде да отидеш, какво да снимаш, какво да направиш?
Искам да се върна назад, в 60-те – 70-те години на миналия век, там бих искал.
Машина на времето ти трябва...
Да, това ми трябва.
Цялото интервю на Светлана Вълкова със Стефан Щерев може да чуете в звуковия файл:
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой Забелязва..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..