Все по-често напоследък, разхождайки се по улицата или в парка, може да забележите захвърлени малки метални флакони, наподобяващи патрони. Оказва се, че те са пълнители за райски газ, който от години се е превърнал в средство за забавление сред младото поколение.
Диазотният оксид, чието приложение по принцип е в медицината, се вдишва чрез балони. Те се пълнят със специална машинка, която изкарва райския газ от въпросните флакони. Това „оборудване“ се продава съвсем свободно в търговската мрежа и е евтино и достъпно. В онлайн магазини флаконите с райски газ, които са около 8 грама, се предлагат на цена от 0,50 стотинки до 1 лев. Машинката за флаконите струва около 15 лева. Балоните също са евтини. Някои сайтове предлагат и различни промоции ако си поръчаш по-голямо количество за някое парти. И докато търговците, които търсят печалба, най-често обясняват че райският газ е безопасен, то експертите съвсем не мислят така.
"Търсеният ефект е много бързо, даже светкавично усещане за повдигнато настроение и силна еуфория. Това състояние продължава между 3 и 5 минути. Проблемът е, че толкова мощната еуфория кара хората отново да искат да изпитат този ефект и това води до чести серии от употреба", коментира експертът по наркотични вещества д-р Борислав Станчев от Дирекция "Превенции" към Община Варна.
Особено опасна за здравето е комбинацията на райския газ с алкохол и други наркотични вещества.
"Рискът се увеличава когато комбинирате вдишването на райски газ с алкохол, марихуана или други стимуланти, дори и тях да сме приели няколко часа по-рано. Тогава вече могат да се появят и нежелани странични ефекти", коментира още д-р Станчев.
"Еднократната употреба на райски газ не е толкова опасна", каза още експерта. Според д-р Станчев проблемът идва и от факта, че райския газ се предлага свободно, евтино и съвсем легално в търговската мрежа. Това дава възможност на хора, които нямат достъп до незаконния пазар или малолетни, да се снабдят с незаконна дрога.
Христо е на 22 години и като всеки младеж обича понякога да се забавлява с приятели по нощни заведения във Варна. Той не е употребявал райски газ, но каза че много пъти е ставал свидетел как се предлагат балоните и как негови познати са се възползвали от възможността за някакво различно усещане.
"Най-често балоните се предлагат от млади момичета. Идвали са наша маса. Аз отказах, но мои приятели се възползваха от възможността да вдишат райски газ. Станаха еуфорични за кратко време, но после им се виеше свят. Имам и мой познат, който беше пристрастен към райския газ. Никой от тези, които предлагат райски газ по заведенията, не обясняват за рисковете. Гледат да си вземат парите и толкова", сподели младежа.
Пристрастяването обаче е само един от многото опасни странични ефекти.
"Някои хора имат склонност към халюцинации и нереална преценка на действителността. Това най-често са хора, които страдат от психози. Сред страничните ефекти още са силен световъртеж, гадене и повръщане, затруднено дишане, неврологични проблеми, дефицит на Витамин B12 и не на последно място пристрастяването", каза за Радио Варна анестезиологът във АГ болницата във Варна д-р Славчо Арнаудов.
Оттук следва и да си зададем въпроса кой и как осъществява контрол върху разпространението на райски газ с немедицински цели и как едно вещество, което може да бъде опасно за здравето се продава свободно и безконтролно в интернет и в нощните заведения.
Според д-р Борислав Станчев проблемът с употребата на райски газ с цел дрогиране не е само в България, но и в други европейски държави. Наскоро е излязъл от печат и европейски наръчник за безопасното използване на веществото.
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..
Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..
Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..