Включването на "Камчийски пясъци" в списъка на защитените местности, откъдето беше извадена преди малко около 15 години, се отлага, съобщи за Радио Варна Стефан Аврамов - експерт от Сдружението за изследователски практики, работещ по проект на "Зелени закони" за анализиране на емблематични казуси за опазването на българската природа.
"Камчийски пясъци" - казва Аврамов, е най-горещият проблем в българската природозащита.
Не е изключено да има и други пропуснати забрани за строителство в защитени зони
Във вторник - 12 юли, във Варна заседава комисията за възстановяване на едноименната защитена местност, която беше ликвидирана през 2006 г. с решение на Върховния административен съд по искане на частна фирма, заинтересувани от т.нар. "заменки" на земи и гори, извършени през 2007/2008 г. по времето на правителствата "Сакскобурготски" и "Станишев".
Предложението за възстановяването на "Камчийски пясъци" - най-дългата дюнна и пясъчна - и незастроена - ивица в България, беше отправено в края на май 2021 г. от "Зелени закони" и от Асоциацията на парковете в Българияи цели опазването и защитата на дюнния комплекс, както и уникалните лонгозни гори.
С аргументи и данни за редки видове в посочените за защита имоти се включиха редица учени от институти на БАН и Биологическия факултет на СУ. Предложението беше съгласувано с Министерството на земеделието, Изпълнителната агенция по горите и Регионалната инспекция по околната среда и водите - Варна, която именно трябва да приеме решение за обявяването на защитената територия, нейните режими, граници и наименование.
След изваждането на хилядите декари пясъчни дюни и гори в района през 2007/2008 г. част от тях бяха обявени за пасища, оценени на 18 стотинки/м2 и заменени, а впоследствие някои от тях бяха обявени и за урбанизирани територии.
В годините Европейската комисия (ЕК) обяви "заменките" у нас за нерегламентирана държавна помощ и разпореди връщането на имотите и разваляне на сделките. Това обаче така и не беше направено. В резултат започнаха и няколко наказателни процедури срещу България от ЕК.
По думите на Аврамов, тъй като част от заменените имоти в обхвата на "Камчийски пясъци" са на терени, които се приемат за изключителна държавна собственост, те на практика са противоконституционни, и ще се търси съдействието на областната управа за обявяването им за такива. В казуса обаче са замесени три министерства - на екологията и околната среда, на земеделието и храните и на регионалното развитие и благоустройствово.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня.
Детските ясли във Варна и областта осигуряват места само за една пета от децата до 3 години. Към 31 декември 2024 г. осигуреността с места в област Варна е 20.4%, което означава, че от 100 деца само 20 могат да бъдат записани. За страната осигуреността е 19,9%, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Припомняме, родителите на..
Иво Стоилков е туристически водач и приключенец в глобален мащаб. От Аляска, през Шпицберген, до далечния изток той намира места, особено подходящи за екстремни активности. Това са дестинации, където традиционно всяка година има много сняг, нещо което у нас все повече липсва. В предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Иво представи..
Мобилният пункт за кръводаряване днес е във Вълчи дол. Той е разположен пред Oбщината от 9:30 до 14:00 ч. днес. Кампанията "Дари кръв! Спаси живот!" е съвместна между Районния център по трансфузионна хематология, "Аз вярвам и помагам" и Областна администрация"-Варна. Следващата сряда пунктът за кръводаряване ще бъде разположен в Бяла. Медиен..
Единадесетото издание на инициативата "Ден без асансьори" започва днес. Учебни заведения и различни институции насочват поглед към значението на редовната физическа активност за цялостното здраве и благополучие. Целта на акцията е да демонстрира колко лесно е да бъдем активни, въпреки натовареното ежедневие. В рамките на този ден всички..
Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..