Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зърнопроизводителите против добив на газ в Добруджа

Пропуски в Закона за подземните богатства ще доведат до принудително отчуждаване на земите на фермерите

Снимка: БГНЕС

Евентуален добив на газ в района на Добруджа нарушава Конституцията и е в противоречие на Закона за подземните богатства. Това гласи позиция на Асоциацията на зърнопроизводители от община Генерал Тошево, съобщи за Радио Варна адвокат Детелина Симеонова - правен консултант на асоциацията. 

Припомням, че в началото на юли Върховният административен съд излеза с решение, според което отказът на Регионалната инспекция по околна среда и води - Варна (РИОСВ) за допускане на добия на газ в т.нар. находище Спасово, блок Добрич в района на община Генерал Тошево в участъците Рогозина, Рогозина-изток, Чернооково и Калина е незаконосъобразен.

На практика това означава, че преписката се връща отново в РИОСВ Варна за ново произнасяне по казуса. 
А инвестиционното предложение  за добив на газ може да бъде осъществено единствено след провеждане и приключване с положително решение на процедурите по оценка въздействието върху околната среда и издаване на краен административен акт от варненската екоинспекция.
Сондирането и добив на газ засягат пряко интересите и поминъка на земеделските производители, пояснява Симеонова. Екологията - бъдещето на водите на Североизточна България най-големият източник на подземни води в България - геоложкият масив Малм Валанж, въздухът и загубата на почви, вкл. хумусният им слой са едната част на проблема.

Другата са редица противоречащи на основният закон - Конституцията, нормативни пропуски в Закона за подземните богатства. Най-проблемият от тях е, че ако концесионер и зърнопроизводител или собственик на земеделска земя не се разберат, би се стигнало до принудително отчуждаване на земеделски земи и то на цени, различни от пазарните - по държавни разценки. 

Това предполага загуба на бизнес, доходи и усложнени демография и екология, казва Симеонова. 

По думите ѝ, противоконституционността на текстовете в Закона за подземните богатства касаят както нарушаването на постулата за неприкосновеността на частната собственост, така и факта, че макар всички подземни богатства да са изключителна държавна собственост, концесионер има правото да придобие право на собственост върху тях. Така, те хем биха били държавни, хем частни.

Целият разговор с Детелина Симеонова и още за позицията на Асоциацията на зърнопроизводителите може да чуете в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С 23 маломерни паралелки започва новата учебна година в община Балчик

И тази година след решение на Общинския съвет преди новата учебна година е одобрено формирането на паралелки под минималния брой ученици и на слети паралелки. По прогнозни данни за учебната 2024/2025 година в пет от общо шест общински училища има недостиг на минимален брой ученици за формиране на някои от паралелките по класове. Съгласно чл. 68, ал...

публикувано на 21.08.24 в 14:50

Хора с увреждания поддържат тревните площи на Римските терми във Варна

Социалното предприятие "ЕКО Център за защитена заетост" към Сдружение "Семеен център с Мария" поема поддръжката на тревните площи на Римските терми във Варна. Работниците са ангажирани да поддържат археологическите останки и да ги почистват няколко пъти месечно. В работата се включват 15 души с увреждания и ментори, които ги придружават и обучават...

публикувано на 21.08.24 в 12:00

Каменоделец възстанови 100-годишна чешма в русенско село

Съграждането на чешми е отколешна традиция в България. Да изградиш чешма, да дадеш вода и прохлада на хора и животни е голямо дело, което остава за поколенията. С годините обаче много чешми пресъхват, времето също не прощава на градежите. Така в един момент там, където животът е струял, настъпва сушата и разпад. Но, намират се хора, които сд..

публикувано на 21.08.24 в 12:55

Плюшено мече – любима играчка и предпочитан подарък с повод или без

Всеки човек поне веднъж в живота си се е сблъсквал с плюшеното мече като подарък. Тази класическа плюшена играчка е любима на мнозина и това съвсем не е случайно. Нейната символика е позната от дълги години насам – всеки знае, че мечето е символ на комфорта, топлината и носталгията. Но не само това, то е знак на чистата любов, на уважението и на..

публикувано на 21.08.24 в 08:00
Снимката е илюстративна

Нов физиотерапевтичен център в Балчик популяризира предоперативната физиотерапия

Нов физиотерапевтичен център отвори врати в Балчик. С него възможностите за рехабилитация чрез Националната здравноосигурителна каса в крайморската община стават четири, след Медицинския център в Балчик и специализираните болници в Албена и Тузлата. Акцент в неговата работа е непопулярната предоперативна физиотерапия, чрез която в по-голяма степен се..

публикувано на 20.08.24 в 14:51
Тигров комар

20 август - Световен ден на комара

Днес е Световният ден на комара.  На този ден светът почита британския лекар сър Роналд Рос за работата му върху механизма за предаване на маларията, което  полага основите за борба с болестта.  У нас маларията е ликвидирана през 1965 година.  Д ругото заболяване, което се предава чрез ухапване от комари, е западнонилската треска. 

публикувано на 20.08.24 в 08:35

Влакове с нови вагони и на жп гара Варна

От днес по линията Варна – Пловдив – София бързият влак, който тръгва в 9,25 е с нови вагони. Също с нови вагони е и заминаващата композиция от Централна гара София в 10 часа през Пловдив за Варна. От Българските държавни железници уточняват, че вагоните ще бъдат използвани по двете направления всеки ден. Те са от новодоставения подвижен състав от Дойче..

публикувано на 19.08.24 в 15:05