Единадесетокласникът Петър Жотев завоюва златен медал и второ място на Олимпиадата по биология в Ереван, Армения. Той е ученик в Математическата гимназия в София, а за състезанието се подготвя няколко месеца. За призовите места в арменската столица са се борили млади учени от над 65 държави от цял свят.
С отличия от арменската столица се завърнаха още Борислав Стоянов, Любослав Иванов и Яна Атанасова. Ръководител на отбора е доц. Албена Йорданова.
"Беше уникално изживяване. Участвам на Олимпиада за втори път, но миналата година тя се проведе онлайн заради пандемията", каза носителят на златно отличие Петър Жотев в интервю за Радио Варна.
Състезанието е било разделено на две категории - теория и практика.
"Теоретичната част включваше 100 задачи с избираем отговор в рамките на 6 часа. Практическата част също беше много интересна. Там правехме експерименти от зоологията, ботаниката, биохимията и биоинформатика. Трябваше да опрделяме видове риба и да им правим дисекция. Имаше изследване на ензимна реакция, както и експеримент с фотосинтезата при растенията", разкри още Жотев.
Експериментите и задачите са били оценявани от жури. Петър се класира на второ място в света, а пред него се нарежда единствено състезател от Русия.
"Тук не е като в спорта и златни медали печелят повече от един участник", поясни Жотев.
След завършването си, Петър Жотев възнамерява да продължи да изучава биология в чужбина, като възможностите са Германия или Швейцария.
Той се запалва по биологията в 7 клас, след като се записва за участие в състезание. Най-много го привличат молекулярната биология и биохимията.
"Тези области на биологията изучават живота в най-микроскопично ниво и чрез тях можем да разберем как работят живите организми и да измислим много нови технологии", поясни Жотев.
Неговата основна цел е да работи като учен и да открива нови неща, с които да промени човечеството.
В свободното си време, единадесетокласникът обича да излиза с приятели и да кара ски.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Петър Жотев:
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..