Оркестърът на двореца Шьонбрун – Виена започва турнето си от България с концерти под открито небе. Галавечерите "Нощ под звездите с Vienna Schonbrunn Orchestra" са посветени на творчеството на австрийската музикална династия Щраус и са по случай 200-годишнината на Йохан Щраус. В оркестъра има музиканти от цял свят. Създаден е през 90-те години на миналия век. Замислен като туристическа атракция в началото, той бързо натрупва популярност.
Срещаме се със Светлозар Димитров, един от тримата българи в оркестъра.
Вие сте един от членовете основатели, бихте ли ни разказали каква е историята на този оркестър?
Беше възможност, която се отдаде на няколко музиканти, да започнат да свирят на определена локация във Виена – това е един салон, където са се провеждали танцови срещи и най-често се е свирела музиката на Щраус. В един момент се оказва, че има възможност в една от залите да започнат концерти, които ще привличат туристи, като основна публика. Музикантите, които се случиха там решиха, че могат да основат този оркестър, който да започне работа в тази зала. Един от водещите беше Петeр Хосек – основният мениджър на оркестъра. Постепенно започнаха да сe привличат талантливи музиканти, между които имах щастието да бъда и аз.
Кои са другите българи във Виена Шонбрун Оркестър?
Концертмайсторът Таня Джарова - Салустио, флейтистът Борис Липов и аз. И тримата сме почти от самото начало и продължаваме да работим. Така се създаде основният оркестър и от този момент нататък оркестърът започна да се развива. Образува се една основна единица от хора, които постоянно свирят. Така продължихме доста дълго време, но това беше самото начало, когато оркестърът имаше за цел да обслужва туристическата публика.
Оркестърът престана да бъде само формация, която основно задоволява туристическия поток, може би в началото на 2000-та година. Започнаха запитвания за турнета – в САЩ, в южноамериканските държави, в почти всички европейски държави. По този начин оркестърът започна да се движи в посока камерно симфоничен оркестър. Изпълняваха се произведенията не само на Щраус и фамилия, а започнаха да се свирят произведенията на Моцарт, почти всички симфонии, много голяма част от произведенията на Хайдн. Свирили сме една голяма част от оперите на Моцарт, обработени от шеф-диригента на оркестъра Гуидо Манкузи, който ще води и концертите в България. Той е човек, който обединява оркестъра, пише и много произведения, не само за нашия оркестър. Той е и един от много желаните диригенти в Народната опера. Манкузи е доста продуктивен в точно тази сфера – златната и сребърната оперета от времето на Щраус-баща и Щраус-син. Произведенията му са „облегнати“ на този стил и на този начин на създаване на музика.
Какво още сподели Светлозар Димитров чуйте в прикачения файл:
Турнето на Световноизвестния оркестър започва от старата столица на България. Организаторите обявиха втори, допълнителен концерт на историческия хълм Царевец, след като билетите за първия бяха продадени и това е прецедент в историята на един от най-старите фестивали на открито в България. Така оркестърът ще свири на 5 август от 21 часа и на 6 август от 20.30 часа. Неговото представяне ще бъде част от традиционния Международен фестивал “Сцена на вековете”. В продължение на два часа и половина 24 музиканти и 2-ма солисти ще потопят публиката в музикалния свят на фамилия Щраус и техни съвременици. Специално светлинно-визуално шоу ще допълни магията под звездите.
“Вълнуващо е да науча, че предстоящите ни концерти в България са очаквани от публиката. Радостен съм от интереса към нашата нова програма, посветена на Щраус, на меломани от Гърция, Сърбия, Румъния и Турция, които ще ни следват из вашата прекрасна страна”, сподели диригентът Гуидо Манкузи. Той е син на италиански пианист и австрийска оперна певица. Световната си кариера започва във Виена. Рaботи с различни формации, а от няколко години води Оркестъра на двореца Шьонбрун. В програмата на българското турне, което ще мине на 7 август и през Летния театър във Варна, са включени хитове на класическата музика като “Радецки марш”, валса “На тихия син Дунав”, части от оперетите “Прилепът” и “Цигански барон”. “Подготвили сме и специална изненада за българската публика, която искрено се надявам да я вдигне на крака”, каза директорът на оркестъра Петър Хосек.
*** Интернет страница на дворцовия оркестър: schoenbrunnorchester.com Организатор: Vienna Trend Events: vienna-trend-events.com
Варна / Летен театър - 7.08.2022 БИЛЕТИ: https://bit.ly/3wpYHRt
Цялото интервю на Кремена Гергиева със Светлозар Димитров слушайте в предаването „Програма Класика“ на 27.07 (сряда) от 21 ч. в ефира на Радио Варна.
С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на Светослав Овчаров е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..