Около седем месеца и половина продължи животът на 47-то Народно събрание. За това време в историята ще останат много скандали и малко приети закони. В очакване сме президентът Румен Радев да издаде указ за разпускане на парламента след като и третият проучвателен мандат беше върнат неизпълнен от парламентарната група на БСП.
Първото заседание на 47-ото Народно събрание беше на 3 декември. На 13-ти беше избран и кабинетът с премиер Кирил Петков - подкрепен със 134 гласа. Четворната коалиция „Продължаваме промяната, БСП, ИТН и „Демократична България” влезе в управлението със заявката за пълен мандат.
Благослав Михайлов е един от създателите на платформата „Стража”, която систематизира данни от парламента за 20 години назад. Екипът е направил анализ на гласуванията в сегашния парламент, който е показал различията между „Продължаваме промяната” и „Има такъв народ”:
"Този анализ го публикувахме малко преди от "Има такъв народ" да обявят, че напускат коалицията. Той показа ясно тези разделителни линии - едната беше за избирането на нов управител на БНБ, а другата беше свързана с бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството", казва Михайлов.
Друго наблюдение от екипа на „Стража” е, че още в началото на този парламент опозицията е правила всичко възможно да затрудни приемането на закони.
Сайтът „Стража” съществува вече около година. Идеята е хората да познават по-добре своите народни представители. В платформата може да видите как гласуват депутатите, какво говорят от трибуната, в кои парламентарни групи са членували през годините.
При работата си по сайта Благослав Михайлов се изненадва колко малка част от народните избраници се изказват в пленарната зала:
"Една шепа хора, които излизат на трибуната и се карат помежду си постоянно, а има много депутати, които си мълчат и никой не ги вижда. Една голяма част от тях единственото, което са казвали е клетвата", споделя Благослав Михайлов.
Екипът на "Стража" е малък - петима души и се финансират с дарения от физически лица.
Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..
Света Варвара е християнска великомъченица, родена в края на 3 век и починала през 305 или 306 г. Паметта ѝ се почита както в православната църква, така и в католическата на 4 декември. В православието Света Варвара се смята за покровителка на починалите от внезапна смърт – които са нямали време да се покаят и причестят . В..
Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна : · На 04.12.2024 г. В периода 8:00 ч. до 16:00 ч. Поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: Местност Побити камъни -..
И днес времето ще е облачно, на много места със слаби валежи от дъжд или ръмеж. Видимостта остава слабо намалена. Ще духа слаб, по крайбрежието до умерен вятър от север и северозапад. Максималните температури няма да се различават съществено от сутрешните и ще са между 4° и 9°, за Варна около 7°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на..
Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да ни излезе по-скъпо тази година. Почти няма промяна в цените на основните стоки. Потребителската кошница запазва стойността си. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Той съветва да пазаруваме по-информирано. От нас зависи какво ще е качеството на..
Не зная дали сте чували за битката на медузите в Черно море. Аз лично не бях чувал за тази морска баталия, която се е случила в края на миналия век. Всъщност битката е била между армиите не точно на медузите, а по-скоро на ктенофори, които са от семейство Гребенести и са подобни на малки медузи, и не е била точно битка... Какво се е случило..
Варненска област е на трето място сред най-засегнатите от кризисни събития области в страната. Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт, които бяха оповестени днес. Вследствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415..