Оркестърът на двореца Шьонбрун – Виена започва турнето си от България с концерти под открито небе. Концертната програма е посветена на творчеството на австрийската музикална династия Щраус и е по случай 200-годишнината на Йохан Щраус. В оркестъра има музиканти от цял свят. Създаден е през 90-те години на миналия век. Първоначално е замислен като туристическа атракция, но той бързо натрупва популярност.
Срещаме се с Таня Джарова-Салоустио - концертмайсторът на оркестъра Шьонбрун и един от тримата българи във формацията.
„Оркестърът е сформиран през 1997 година в летния дворец на Хабсбургите – Шьонбрун, и аз съм благодарна на съдбата, че още от самото начало съм част от този оркестър. Разбира се започнах като обикновен член, но след две-три години ми се даде този шанс, да кандидатствам за концертмайсторското място.”, споделя Таня Джарова-Салоустио.
Вярва, че добре се е справила, защото от тогава до сега, тя е първи концертмайстор на оркестъра.
Какъв беше вашият път до Виена?
Учила съм в Пловдив до 16-годишна възраст. Получих една много солидна основа. Нашата българска школа – особено на щрайхистите е много сериозна школа, и аз съм изключително благодарна, защото това ми помогна после в моята бъдеща кариера. На 16 години моята амбициозна майка, която също произхожда от музикално семейство, реши че професионалният ми път трябва да продължи в столицата. Завърших там и кандидатствах в Консерваторията в София, приеха ме, но междувременно вече чертаехме планове музикалното ми образование да продължи и да се развие във Виена. Есента на 1990 година кандидатствах във Виенския музикален университет и след като ме приеха, вече беше ясно, че моят път ще продължи в европейската столица на музиката, която е Виена.
Виенският стил и финес ли Ви събира, всички сте учили във Виена?
Ние сме един много колоритен оркестър, колегите са почти от цял свят, но точно това ни обединява, че ние сме учили във Виена, което е много важно за изпълняването на такава музика, защото само във Виена могат да се положат основите на виенската класика. Това е големият плюс на оркестъра, въпреки тази колоритност, това, което ни обединява е че всички сме получили музикалното си образование във Виена.
През 2025 година се навършват 200 години от рождението на Йохан Щраус–син и нашето световно турне започва именно от България. Не за първи път изнасяме концерти тук, посещавали сме София и Пловдив. Изключително се радвам, че този път концертът ще е през лятото, защото Варна е най-красива през лятото.
В програмата на българското турне, което ще мине на 7 август и през Летния театър във Варна, са включени хитове на класическата музика като Императорски валс, "Рози от юг", части от оперетите “Прилепът” и “Цигански барон”. Имаме творби и от съвременници на Щраус като Франц Лехар, от него ще изпълним един много красив, романтичен дует от оперетата "Веселата вдовица", разбира се, имаме и изненади. Това, което мога да кажа, че двете произведения, които са задължителни в края на всеки концерт са т.н. неофициален химн на Австрия валса “На красивия син Дунав” и ако ни извикат на бис, разбира се, единия бис ще бъде “Радецки марш” от Йохан Щраус-баща.*** Интернет страница на дворцовия оркестър: schoenbrunnorchester.com Организатор: Vienna Trend Events: vienna-trend-events.com
Варна / Летен театър - 7.08.2022 БИЛЕТИ: https://bit.ly/3wpYHRt
При невъзможност за провеждане на събитието, парите на всички, които са закупили билети, ще бъдат възстановени.
Цялото интервю на Кремена Гергиева с Таня Джарова-Салоустио слушайте в предаването „Програма Класика“ на 3.08 (сряда) от 21 ч. в ефира на Радио Варна.
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..