Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

DJ Villy: Всеки си спомня как се е сдобил с първата си грамофонна плоча, но никой не помни първата си mp3-ка

Варненският диджей разказва за кариерата си в Германия, за любовта си към плочите и за мисията да съхрани и популяризира българското музикално наследство

DJ Villy е един от най-колоритните български диджеи. Кариерата му започва в родната Варна в средата на 90-те, а преди 12 години той се установява в Германия, където живее и до днес.

Любовта му към музиката датира от ранна детска възраст, а в 4-ти клас започва да посещава уроци по барабани. Тогава мечтата му е да стане барабанист и кандидатства в Музикалното училище след 7-ми клас, където е приет. Непредвидено събитие обаче налага смяна на училището и осуетява плановете му. Няколко години по-късно той все пак се завръща към музиката - този път зад диджейския пулт. През 1996 г. започва да се учи при някои утвърдени варненски диджеи и да ги замества, когато отсъстват. Така диджейството се превръща в начин на живот. DJ Villy постепенно налага името си на варненската клубна сцена и през следващите 15 години е един от водещите диджеи в града.

Но един ден пред него се отваря възможността да продължи да практикува любимото си занимание в Германия.

Заминаването ми за Германия беше спонтанно. Във Варна се срещнах със собственика на един от големите берлински клубове. Преди едно мое парти си поговорихме за клубната сцена в Берлин, за тенденциите в музиката. А след партито дойде при мен и ми каза: "Ако някой ден желаеш да смениш обстановката, си добре дошъл в моя клуб". Първоначално не взех предложението му насериозно. Но когато се прибрах вкъщи, помислих и реших след края на лятото да пробвам. Натоварих колата с четири куфара с плочи, два грамофона, малко дрехи и заминах за Берлин. Започнах да пускам музика всяка събота във въпросния клуб. Казва се 45 Seconds и се намира на последния, девети етаж в една сграда на Постдамерплац, с гледка към центъра на Брелин и Бранденбургската врата. Уникално място!

След края на сезона DJ Villy трябва да реши къде да продължи кариерата си. Любовта му към родния град е голяма, но Берлин предлага неограничени възможности за развитие. И остава. Първите години прекарва в същия клуб, след което с него се свързва агенция за диджеи с предложение да работят заедно. Така започва странстването на DJ Villy из Германия - всеки уикенд в различен град, различен клуб.

Изминавах средно по 2000 км на седмица. В четвъртък тръгвам, в петък и събота - партита, в неделя - обратно в Берлин. Този цикъл продължи 5 години. Бяха страхотни времена!

Кариерата на DJ Villy днес също е толкова интензивна, колкото и тогава. Но успоредно с нея той развива дейности в подкрепа разпространението и популяризирането на грамофонната плоча като звуков носител.

За мен плочите са истинско съкровище. Обожавам ги във всяко отношение! Сигурен съм, че всеки си спомня как се е сдобил с първата си грамофонна плоча, но никой не помни първата си mp3-ка! Затова от две години насам в основните училища в Германия организирам беседи на тема винил. Запознавам децата с целия процес по създаването на една плоча, показвам им разликите между аналоговия и дигиталния звук, демонстрирам как се смесват две песни с диджейския пулт. Интересът е огромен! Освен това създадох YouTube канала Lost In The Music, чиято цел е да популяризира каталога на лейбъла Балкантон по целия свят. Свързах се с читалището в с. Аврен и попитах дали се пази архивът с грамофонни плочи. Оказа се, че се пази и с радост прегърнаха идеята да го дигитализирам, тъй като това е неговият смисъл - да достигне до хората. И така поетапно качвам в интернет богатото българско музикално наследство, дигитализирано с високо качество. Също така създадох и сайта Музикалното наследство, където публикуваме информация за българските изпълнители от миналото в различни жанрове - естрада, народна музика, джаз... За мен е важно тази памет да бъде съхранена за поколенията, защото това е нашето културно богатство!

Целия разговор с DJ Villy в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23