Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

DJ Villy: Всеки си спомня как се е сдобил с първата си грамофонна плоча, но никой не помни първата си mp3-ка

Варненският диджей разказва за кариерата си в Германия, за любовта си към плочите и за мисията да съхрани и популяризира българското музикално наследство

DJ Villy е един от най-колоритните български диджеи. Кариерата му започва в родната Варна в средата на 90-те, а преди 12 години той се установява в Германия, където живее и до днес.

Любовта му към музиката датира от ранна детска възраст, а в 4-ти клас започва да посещава уроци по барабани. Тогава мечтата му е да стане барабанист и кандидатства в Музикалното училище след 7-ми клас, където е приет. Непредвидено събитие обаче налага смяна на училището и осуетява плановете му. Няколко години по-късно той все пак се завръща към музиката - този път зад диджейския пулт. През 1996 г. започва да се учи при някои утвърдени варненски диджеи и да ги замества, когато отсъстват. Така диджейството се превръща в начин на живот. DJ Villy постепенно налага името си на варненската клубна сцена и през следващите 15 години е един от водещите диджеи в града.

Но един ден пред него се отваря възможността да продължи да практикува любимото си занимание в Германия.

Заминаването ми за Германия беше спонтанно. Във Варна се срещнах със собственика на един от големите берлински клубове. Преди едно мое парти си поговорихме за клубната сцена в Берлин, за тенденциите в музиката. А след партито дойде при мен и ми каза: "Ако някой ден желаеш да смениш обстановката, си добре дошъл в моя клуб". Първоначално не взех предложението му насериозно. Но когато се прибрах вкъщи, помислих и реших след края на лятото да пробвам. Натоварих колата с четири куфара с плочи, два грамофона, малко дрехи и заминах за Берлин. Започнах да пускам музика всяка събота във въпросния клуб. Казва се 45 Seconds и се намира на последния, девети етаж в една сграда на Постдамерплац, с гледка към центъра на Брелин и Бранденбургската врата. Уникално място!

След края на сезона DJ Villy трябва да реши къде да продължи кариерата си. Любовта му към родния град е голяма, но Берлин предлага неограничени възможности за развитие. И остава. Първите години прекарва в същия клуб, след което с него се свързва агенция за диджеи с предложение да работят заедно. Така започва странстването на DJ Villy из Германия - всеки уикенд в различен град, различен клуб.

Изминавах средно по 2000 км на седмица. В четвъртък тръгвам, в петък и събота - партита, в неделя - обратно в Берлин. Този цикъл продължи 5 години. Бяха страхотни времена!

Кариерата на DJ Villy днес също е толкова интензивна, колкото и тогава. Но успоредно с нея той развива дейности в подкрепа разпространението и популяризирането на грамофонната плоча като звуков носител.

За мен плочите са истинско съкровище. Обожавам ги във всяко отношение! Сигурен съм, че всеки си спомня как се е сдобил с първата си грамофонна плоча, но никой не помни първата си mp3-ка! Затова от две години насам в основните училища в Германия организирам беседи на тема винил. Запознавам децата с целия процес по създаването на една плоча, показвам им разликите между аналоговия и дигиталния звук, демонстрирам как се смесват две песни с диджейския пулт. Интересът е огромен! Освен това създадох YouTube канала Lost In The Music, чиято цел е да популяризира каталога на лейбъла Балкантон по целия свят. Свързах се с читалището в с. Аврен и попитах дали се пази архивът с грамофонни плочи. Оказа се, че се пази и с радост прегърнаха идеята да го дигитализирам, тъй като това е неговият смисъл - да достигне до хората. И така поетапно качвам в интернет богатото българско музикално наследство, дигитализирано с високо качество. Също така създадох и сайта Музикалното наследство, където публикуваме информация за българските изпълнители от миналото в различни жанрове - естрада, народна музика, джаз... За мен е важно тази памет да бъде съхранена за поколенията, защото това е нашето културно богатство!

Целия разговор с DJ Villy в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05