Често се е случвало докато пазаруваме и видим плод или зеленчук с по-нетрадиционна форма, размер или ако е прекалено перфектен на вид, да чуем изречението „това е ГМО“. Какво представлява всъщност генно-модифицирания организъм? Това е организъм, чийто гени са променени от човека. Т.е гените на един организъм се включват в друг и му придават нови характеристики. Целта е той да зрее по-бързо, да е по-траен, да е устойчив на атмосферни промени и различни вредители, да е привлекателен на външен вид и други. Тези неща се правят още от края на XX век в повече от 40 държави по света, а сред най-големите износители на ГМО продукти са САЩ, Бразилия и други държави от Южна и Северна Америка.
Европейският съюз обаче не допуска генно-модифицирана продукция на пазара без тя да бъде обстойно изследвана за рисковете за човешкото здраве и околната среда и да гарантира прозрачност за производителите и фермерите. Това става благодарение на европейски регламент за ГМО.
В опит да "заобиколят" този регламент, големи химически корпорации и компании за семена са разработили нови методи и технологии за генно-модифициране.
"Това е генетично-редактиране на организми, което ние наричаме новите ГМО. Има сериозни опити те да бъдат дереглуриани и част от тях да се изключат от действащите законови изисквания за установяване на тяхната безопасност", поясни екологът Ивайло Попов от Сдружение "За Земята". Той е един от основните "двигатели" в България на Анти ГМО кампанията, която се провежда в над 20 държави. Ивайло Попов и съмишлениците му са организирали и петиция срещу новите ГМО.
Според него, ако се стигне до промяна на законодателството, има опасност ГМО продукти да се появяват в търговските обекти без да можем да ги разпознаем.
"В момента няма как да разберем дали един продукт е ГМО ако това изрично не е опоменато в етикета", каза Попов. И докато при някои продукти можем да прочетем етикета и да направим информиран избор дали да си го купим или не, то при животинските продукти не е така.
"За съжаление, няма как да разберем дали животинските продукти, които си купуваме, са хранени с ГМО. При тях няма изискване за етикетиране", поясни Ивайло Попов. Той допълни, че има сериозно присъствие на генно-модифицирани организми и най-вече на соев протеин във фуражите.
"Полетата в България и Европа са сравнително чисти откъм ГМО продукция. Единствено в Испания се отглежда такава царевица, но в малки количества", поясни Ивайло Попов.
Според експерта, ГМО крие някои рискове за здравето и околната среда.
"Като говорим за рисковете за човешкото здраве, те са в посока на алергични реакции или токсични ефекти. Но, това са ефекти, които са по-лесни за установяване и изследване за разлика от други. Нашите притеснения като екологична организация са свързани с околната среда, защото ГМО засилват използването на индустриална техника. Те се произвеждат за да могат да се пръскат полетата с хербициди. Например, ако някое ГМО си произвежда само инсектицид, то убива както вредителите, така и дивите опрашители", поясни еколога и допълни, че това заплашва екосистемата.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Ивайло Попов:
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..