Всяка година 24 хиляди души по света губят живота си, защото са ударени от мълния. Десет пъти повече са ранените. Докато навремето се смяташе, че гръмотевичните бури са характерни за средата и края на лятото, днес положението е различно. Климатичните промени се отразяват на всеки един аспект от живота. Мълнии падат по-често в планините. Гръмотевичните бури в равнините също обаче не са безопасни. Примерът от последните дни е категорично доказателство, че дори и на морския бряг има опасност да пострадаме от мълния.
Ако започнем от нулата – мълнията е електрически разряд, който се появява между облаци или между облаци и земята, с температура, която може да достигне до 20 хиляди градуса. Електричеството, което акумулира, може да достигне до 30 хиляди ампера. Една мълния може да разреди до 1 милион волта със скорост до 150 метра в секунда. Плашещо, нали?
На ден по света падат около 8 милиона мълнии. 90 на сто от хората, които са ударени от мълния, оцеляват. Какво да бъде поведението ни при гръмотевична буря, попитахме Пламен Джамбазов, който се занимава с подсигуряването на защитна техника.
"При всички положения не трябва да се застава под дърво. Също така не трябва да сме близо до някакви стълбове без значение какви са. Трябва да избягваме високите предмети."
При гръмотевична буря е много важно да избягваме откритите пространства. Ако това е невъзможно, има действия, с които да се предпазим.
"Трябва да се клекне, да се прибере главата към тялото и двете ръце също да се приберат към тялото. Ако имаме възможност да влезем в кола, защото тя е защитено пространство."
Повече чуйте в звуковия файл.
Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция и конфликт на интереси. Хората, които са установили нарушения и корупционни схеми, се поставят в уязвима позиция, когато трябва да предоставят повече данни, а това ги възпира. Това каза адвокат Лора Георгиева от неправителствената организация Антикорупционния фонд. Според нея има..
БДЖ ще пусне в движение за първи път чисто нов локомотив „Смартрон“, доставен от производителя на 26 ноември. Първият курс на локомотива е днес /27 ноември/ в 16:30 ч. с бързия влак № 3625 от София за Бургас. Локомотивът е първият получен по подписания договор с ДЗЗД „Сименс Трон” през декември миналата година за производство, доставка и гаранционна..
Още напролет местността Караач теке, в която бяха открити останки от раннохристиянския манастир "Света Богородица", ще се превърне в туристически обект. Ще дадем опорните точки с възможност за еко туризъм, върху които да развием поклоническия туризъм, който във Варна не е така добре познат. Това каза областният управител на Варненска област проф...
Стенопис, посветен на 20-та годишнина от присъединяването на България в НАТО, беше открит на северната стена на басейн Приморски във Варна. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към Организацията на Северноатлантическия договор заедно с Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения. Стенописът е част от конкурса на..
И шестият опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН не събраха нужното мнозинство, съобщава БНР. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при..
Графит на фасадата на басейн "Приморски", посветен на 20-годишнината от членството ни в НАТО, стана обект на вандалска проява. Рисунката, на която е изобразена ръка на войник, хванала детска ръка, е зачеркната със знака хикс. Със спрей е изписано "Вън, НАТО!!!" Графитът е една от отличените творби от Конкурс за арт графит на тема „България – по-красива в..
За шестнадесета поредна година Община Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града, организират различни инициативи в периода от днес – 27 ноември, до 3 декември 2024 г. По традиция кампанията се провежда под..