Изложбата „Индустриален дизайн“ на катедрата при Националната художествена академия с куратор гл.ас.д-р Рангел Чипев, открита в Галерията на Балчик, може да бъде разгледана от началото до края на седмицата. Тя включва творчески проекти на студентите Кристин Фотева, Мария Енчева, Доротея Челниева, Бонка Русева, Наталия Мелинте, Джай Уейди, София Николаева, Нели Романова, Емилия Господинова, Роси Стамболийска, Мария Златева, Николета Лашева, Лора Иванова, Александър Георгиев, Тайлан Келеш, Би Ручей.
След десетгодишна пауза, в рамките на Международния фестивал на младите в изкуството „Виа Понтика“ отново е представен своеобразен актуален подбор на творческите търсения на младите индустриални дизайнери от България.
"По време на фестивала в периода 2011-2013 г. бяха проведени три творчески ателиета по индустриален дизайн, с които се целеше подобряване на естетиката на градската среда в Балчик с идейни предложения на младите таланти. С времето, много от тези проекти, макар и адаптирани, се осъществиха от Общината -смени се обликът на Ехото, дамбата, Мелницата да е място за кино и фестивали…Балчик се променя с годините и придобива един дизайнерски вид, което се вижда от туристите и от местните. Младите ще продължават да се реализират и в бъдеще, с идеята да се облагороди визуалната среда, визуалната комуникация, функционалността на пространствата в Балчик и достъпността за хората в неравностойно положение" – сподели на откриването Рангел Чипев.
Различни области на дизайна могат да видят посетителите – интериорен, машиностроене, визуална комуникация, паркова среда, автомобилен и мебелен дизайн, дело на студентите – бакалаври. „За да покажем колко е многопластова специалността и какво знаят студентите след курса на обучение“, сподели техният ръководител, представяйки иновативните им работи. „Надяваме се да видят бял свят в производство в бъдеще, ако намерят производители“ – каза още Чипев, посочвайки някои от авторите. Една от тях е Мария Енчева и нейните осветителни тела, с които е победителка в национален конкурс за интериорен дизайн. Четвъртокурсничката Наталия Мелинте вече е реализирала в парка на Бургас интерактивна галерия, в която се сменят електронни и нормални картини. Футуристичните автомобили в изложбената зала загатват как ще изглеждат возилата ни до десетина години – проект на Ивета Радинова.
Как ще ги догоним китайците, запита риторично Рангел Чипев, представяйки едно от паната „Ала-бала“, дело на студентка от Китай – Джай Уей Ди. От него е видно, че при тях всичко изглежда монументално в градската среда - не само спирка и пейка, а цяла скулптура.
Китай - този икономически гигант инвестира в образованието си. Разполага с финансови средства и привлича преподаватели от Европа и осигурява среда за правене на изкуство, смята Рангел Чипев. „По стар един навик ние – Европа и Западният свят, ги подценяваме, защото са комунистическа страна, защото са били неразвити. Те влагат в образованието, в което ние не влагаме, те са изпратили тези студенти при нас, канят при тях европейски преподаватели, за да вземат опита – това, което им липсва. Откъм материална обезпеченост всичко е направено. Каквото можем да си представим от най-съвременна технология, която е нужна за правене на изкуство, там е доставено, категоричен е Рангел Чипев.
Международното присъствие в петнадесетото издание на „Виа Понтика“ включва и представители на румънски студенти от Университета по изкуствата в Букурещ, които ще участват в творческия пленер в Двореца. Творбите на младите живописци ще бъдат представени в Художествената галерия тази вечер от 17,00 часа в съвместна изложба със студентите от Националната художествена академия в София. Куратор на изложбата и ръководител на пленера ще бъде проф. д-р Здравка Василева.
Във фестивалния афиш са включени и заглавията на две театрални постановки - “Господа, другари, пичове и дами!“ (14 септември) и „Джак и бобеното стебло“ (16 септември).
За поредна година в рамките на младежкия форум ще бъдат прожектирани и филми, номинирани и отличени с международната награда за студентско късометражно кино Cilect Prize 2022. Прожекциите в Учебния център по изкуствата в ДКИ КЦ “Двореца“ са предвидени за вечерните часове на 13, 14 и 15 септември.
Фестивалът на младите в изкуството „Виа Понтика“ ще бъде закрит на 17 септември с музикално събитие - една уникална колаборация между диджея Bosskar Wild и Rich Kid - изпълнител на саксофон на живо.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..