Първият учебен ден стотици български деца са посрещали в румънските училища години наред, учели са по румънската програма и на румънски език. Времето на откъсване от България е едно от най-тъжните за всички добруджанци, които с радост и нетърпение очакват подписването на Крайовския договор през 1940 година, когато донякъде справедливостта възтържествува и Южна Добруджа се връща отново в пределите на България.
Родината обаче остава в сърцата на хората, а интелигенцията се опитва по всякакъв начин да възпита любов към България дори в онези деца, които се раждат под румънска власт. Така с дарителски средства се появява в Добрич Частна българска гимназия, в която преподават само български учители.
Частната българска гимназия е построена със средствата на жителите на Добрич и работи благодарение на доброволен безплатен труд на местни учители. Учениците са от първо отделение до десети клас според румънската програма. Спомените си за онова време разказва една от ученичките на това патриотично училище Веселина Малчева, която е родена 1932 година. Тя е известен краевед, автор на редица книги, вписана е в Почетната книга на Добрич и е сред основателите на Дружеството на краеведите „Отец Павел Атанасов“.
И макар вече на почти 90 години Веселина Малчева помни всички свои учители и до днес.
И в днешния първи учебен ден, повлияни от вълнуващите разкази на Веселина Малчева, не ни остава нищо друго ,освен да пожелаем на българските учители да носят именно този плам и желание да учат децата на четмо и писмо, а на учениците да помнят своите учители, за да разказват на бъдещите поколения за тях.
Чуйте репортажа на Мая Щърбанова:
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...