Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият албум на Chillov - между класиката и електронния звук

Експериментът е основен инструмент в "How Happy We Are"

Дизайн: Иван Алексиев-Вантка

Варненският продуцент Chillov (Цветан Момчилов) е един от ярките представители на експерименталната музикална сцена в България. В края на август излезе дебютният му албум, предшестван до този момент от един ремикс и два авторски сингъла, най-новият от които е "Peak". Видеото към него, дело на Цветомир Върбанов, възпява спиращата дъха планина Рила и нейния легендарен връх Мальовица.



How Happy We Are съдържа 5 композиции, хвърлящи мост между класиката и електронния звук - двете изходни точки в музикалния профил на Chillov. Класическото му образование е солидната основа, върху която той стъпва в търсене на нови хоризонти, воден от експериментаторския си дух.

Една от причините в последните години да се потапям все по-дълбоко в света на ефектите и електрониката е съвместната ми работа с Жана Пенчева, Александар Георгиев и Дарио Барето Дамас. Те са хореографи, съвмременни танцьори и основатели на мрежата ICC - Въображаем хореографски център. Вече 3 години пиша музиката за техните представления в сферата на съвременния танц и пърформанс. И всъщност именно от този творчески процес се роди проектът Chillov - тук е моментът да благодаря на Искра Проданова, която ме свърза с Жана, давайки ни резиденция преди няколко години на фестивала си Moving Body.



Влияят ли върху творчеството ти събитията, които се случват днес около нас - война, наводнения, инфлация, политически трусове...?

Да, със сигурност. Чрез музиката в този албум разглеждам теми, които силно ме вълнуват: къде е линията, която разделя заобикалящата ни среда и нашия вътрешен свят; пред какво трябва да си затворим очите, за да бъдем щастливи; на какво трябва да реагираме и на какво - не. Защото, когато излезеш от вкъщи, това, което виждаш, невинаги те вдъхновява и ти казва, че животът е страхотен и всичко е наред. Затова в този албум търся отговор на въпроса какво трябва да направим, за да запазим вътрешния си мир.

Композициите в How Happy We Are са написани в рамките на последните две години, но финалните версии са изцяло преаранжирани и записани наново. Смесването и мастерирането са осъществени във 4 Rooms Studio, а единственият гост-вокалист в албума е певицата Весела Морова.

С Весела се познаваме от няколко години. Първата ни работна среща беше по проекта за платформата за музикално онлайн обучение Omni's Cool - тя беше така добра да разработим 13 упражнения за разпяване. Още тогава усетих, че е надежден и сериозен човек и професионалист. Започнах да слушам музиката ѝ и тъй като тя е страхотен джаз изпълнител, прецених, че би се впуснала в нещо по-експериментално, като композицията "Far". Поканих я и съм много щастлив от крайния резултат.

Между авторските пиеси в албума фигурира и една преработка на менует от Бах.

Реших да я включа, защото в целия албум присъства едно полифонично звучене и именно то ме подтикна да отдам почит на този титан на полифонията - Йохан Себастиан Бах. Леко промених хармонията - оригиналът е в мажор, а аз го изсвирих в минор, от един момент нататък включих и електронни елементи. Това всъщност е преход от по-акустичното звучене на предходните парчета към електрониката на последната, едноименна композиция "How Happy We Are", която е част от музиката към спектакъла на Жана Пенчева и ICC “DANCE BABY, DANCE”.

Целия разговор с Цветан Момчилов-Chillov в предаването Джем сешън чуйте в прикачения звуков файл, а албума How Happy We Are слушайте ТУК. Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд "Култура", програма "Творчески инициативи".

Снимка: Яна Пенева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дoкументалният комикс „Варненският халколитен некропол“ като изложба

Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей.  Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..

публикувано на 04.11.24 в 15:51

Тереза Зиковска представя "Лицата на Ева"

Художникът  Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още  през 2006 година и продължаващ развитието си до момента.  В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения.  Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..

публикувано на 04.11.24 в 15:48

"Виждам те" представя Юлиян Табаков във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..

публикувано на 04.11.24 в 14:45

Varna Jazz Days с богата програма през ноември

Ноември е месец на джаза във Варна! Есенното издание на фестивала Varna Jazz Days представя богата програма, включваща четири сценични и шест клубни концерта. Организаторите продължават да насърчават съвместната работа на варненските джаз музиканти с изявени артисти от страната, както и да представят вълнуващи нови имена от европейската джаз..

публикувано на 04.11.24 в 11:48

На 91 години почина джаз легендата Куинси Джоунс

Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..

публикувано на 04.11.24 в 10:47

ОУ "Васил Друмев" откри своя "Музей на спомените"

"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..

публикувано на 04.11.24 в 10:40

Митът за Орфей и Евридика в съвременен танц днес във Варна

Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева  - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..

публикувано на 03.11.24 в 11:47