Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият албум на Chillov - между класиката и електронния звук

Експериментът е основен инструмент в "How Happy We Are"

Дизайн: Иван Алексиев-Вантка

Варненският продуцент Chillov (Цветан Момчилов) е един от ярките представители на експерименталната музикална сцена в България. В края на август излезе дебютният му албум, предшестван до този момент от един ремикс и два авторски сингъла, най-новият от които е "Peak". Видеото към него, дело на Цветомир Върбанов, възпява спиращата дъха планина Рила и нейния легендарен връх Мальовица.



How Happy We Are съдържа 5 композиции, хвърлящи мост между класиката и електронния звук - двете изходни точки в музикалния профил на Chillov. Класическото му образование е солидната основа, върху която той стъпва в търсене на нови хоризонти, воден от експериментаторския си дух.

Една от причините в последните години да се потапям все по-дълбоко в света на ефектите и електрониката е съвместната ми работа с Жана Пенчева, Александар Георгиев и Дарио Барето Дамас. Те са хореографи, съвмременни танцьори и основатели на мрежата ICC - Въображаем хореографски център. Вече 3 години пиша музиката за техните представления в сферата на съвременния танц и пърформанс. И всъщност именно от този творчески процес се роди проектът Chillov - тук е моментът да благодаря на Искра Проданова, която ме свърза с Жана, давайки ни резиденция преди няколко години на фестивала си Moving Body.



Влияят ли върху творчеството ти събитията, които се случват днес около нас - война, наводнения, инфлация, политически трусове...?

Да, със сигурност. Чрез музиката в този албум разглеждам теми, които силно ме вълнуват: къде е линията, която разделя заобикалящата ни среда и нашия вътрешен свят; пред какво трябва да си затворим очите, за да бъдем щастливи; на какво трябва да реагираме и на какво - не. Защото, когато излезеш от вкъщи, това, което виждаш, невинаги те вдъхновява и ти казва, че животът е страхотен и всичко е наред. Затова в този албум търся отговор на въпроса какво трябва да направим, за да запазим вътрешния си мир.

Композициите в How Happy We Are са написани в рамките на последните две години, но финалните версии са изцяло преаранжирани и записани наново. Смесването и мастерирането са осъществени във 4 Rooms Studio, а единственият гост-вокалист в албума е певицата Весела Морова.

С Весела се познаваме от няколко години. Първата ни работна среща беше по проекта за платформата за музикално онлайн обучение Omni's Cool - тя беше така добра да разработим 13 упражнения за разпяване. Още тогава усетих, че е надежден и сериозен човек и професионалист. Започнах да слушам музиката ѝ и тъй като тя е страхотен джаз изпълнител, прецених, че би се впуснала в нещо по-експериментално, като композицията "Far". Поканих я и съм много щастлив от крайния резултат.

Между авторските пиеси в албума фигурира и една преработка на менует от Бах.

Реших да я включа, защото в целия албум присъства едно полифонично звучене и именно то ме подтикна да отдам почит на този титан на полифонията - Йохан Себастиан Бах. Леко промених хармонията - оригиналът е в мажор, а аз го изсвирих в минор, от един момент нататък включих и електронни елементи. Това всъщност е преход от по-акустичното звучене на предходните парчета към електрониката на последната, едноименна композиция "How Happy We Are", която е част от музиката към спектакъла на Жана Пенчева и ICC “DANCE BABY, DANCE”.

Целия разговор с Цветан Момчилов-Chillov в предаването Джем сешън чуйте в прикачения звуков файл, а албума How Happy We Are слушайте ТУК. Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд "Култура", програма "Творчески инициативи".

Снимка: Яна Пенева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба, посветена на дизайна на градската среда, беше открита в Дома на архитекта

Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...

публикувано на 26.11.24 в 09:53

С клавирен рецитал започва празничният афиш в Балчик

С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..

публикувано на 25.11.24 в 19:56

Център за изкуство и култура "Чаршията" - Балчик: Сродни души на едно място, неограничени от бюрокрацията

През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома.  "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..

публикувано на 25.11.24 в 13:34

Връчват наградите за четвъртото Биенале на илюстрацията

За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..

публикувано на 24.11.24 в 10:21

Детска театрална академия "Питър Пан" с премиера в неделя

Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна.  "Измислици-премислици"  е необикновено пътешествие в света на приказките.  Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..

публикувано на 22.11.24 в 14:45

Режисьорът Еленко Касалийски: На Антарктида се научаваш на смирение...

Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

НОЩНО КИНО се завръща с къси филми по Радичков

"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..

публикувано на 22.11.24 в 11:59