Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Провадия - Солницата, където златото бледнее пред солта

Климатични промени, продължили с векове, довели до пресъхването на солните извори, а първата цилизация на Европа била забравена

Само още ден, освен днешният, екипът, който работи по разкриването на праисторическия солодобивен център Провадия - Солницата, приема посетители за този археологически сезон. Всичко започва преди 18 години, когато ръководителят на разкопките – акад. Васил Николов, осъществява – както той самият казва – детската си мечта.

Въпреки пандемията, археологическите проучвания, консервацията, аварийната реставрация и социализацията на древния паметник продължиха.

Много са първите неща, които разкрива археологическият обект.

Най-ранното специализирано производство на готварска сол в Европа.

Най-ранният праисторически градски център и най-ранните крепостни стени.

Най-ранният регистриран в Европа случай на технология за получаване на сол.

Много преди да се появи златото, солта е била най-ценната разменна стока - никой не може без нея.

Промяната на климата – да, и тогава преди хилядолетия е имало такава!, е причината за залеза на първата вече доказана и призната и световните научни среди цивилизация. Засушаване застига някогашните жители на Солницата. Сушата не идва изведнъж – отнема столетия, но в крайна сметка изворите пресъхнали и праисторическото население на Солницата я напуснало и последвало стадата си с животни.

А цивилизацията, захранвала със сол територия с обхват между Дунав, Черно и Бяло море и вероятно между Босна и Анатолия, била забравена.

Производство на сол в Провадия е пряко свързано с Варненския халколитен некропол и с културата Караново, край Стара Загора.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Японският епос „Шогун“ с най-много награди „Еми“

76-ите награди „Еми“ бяха раздадени късно снощи в Лос Анджелис.  Японският епос „Шогун“ на FX влезе в историята със своите 18 награди „Еми“ - най-много, печелени някога от сериал за един сезон, включително за най-добра драма, най-добър актьор и най-добра актриса. „Хакери“ на HBO предизвика изненада, като взе приза за най-добър комедиен сериал пред..

публикувано на 16.09.24 в 08:58

Пленер "Европейски хоризонти": Художници от България, Турция, Румъния и Полша с излияния в балчишката галерия

Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..

публикувано на 13.09.24 в 16:31

Думите също лекуват, медици-писатели от цял свят във Варна

Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов".  35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..

публикувано на 12.09.24 в 20:03

Първо представяне пред читателите на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" в Белия град

На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието.   В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота,  приказната..

публикувано на 11.09.24 в 16:22

Разнообразната програма на фестивала на изкуствата "Виа понтика" - Балчик продължава при вход свободен за всички събития

Изложба калиграфия "Красиви думи" е подредена в Художествена галерия - Балчик. Тя е дело на студентите Александра Вутова, Ангела Айтоска, Димитър Иванов и Илия Иванов от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия - София и Валерия Лень и Даниела Христова от специалност "Графичен дизайн и визуални комуникации" във..

публикувано на 11.09.24 в 15:06

Време-пространствените полета на Огняна Серафимова

„Време-пространствени полета“ - изложба от инсталации на Огняна Серафимова е подредена във вътрешния двор на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна.  Изложбата е съпътстващо събитие на художествения форум „Изкуството като противодействие“ .  Откриването е на 10 септември от 18:00 на ул. “Л. Каравелов” 1...

публикувано на 10.09.24 в 15:27

Музикален полет над Дунава

Международен симпозиум посветен на „Музиката на Дунавските държави“ се провежда във Варна, като част от международния музикален фестивал „Варненско лято“. Във форума се проследяват традициите и съвременните тенденции в класическата музика на Дунавските страни и взаимните влияния между тях.  Творчеството на Бела Барток и неговия интерес и..

публикувано на 09.09.24 в 15:27