Представяне на сборника „Храм-паметник Рождество Христово край Шипка“ се състои днес в сградата на Музея на Възраждането във Варна. В книгата са включени научни доклади и изследвания, посветени на изграждането и историята на храма.
Повече за идеята на сборника и историята на построяването на храма, чуйте от д-р Чавдар Ангелов – директор на Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа” в прикачения звуков файл:
Със сборника се отбелязват 120 години от освещаването на храма, извършено на 15 септември 1902 г. от старозагорския митрополит Методий Кусев – един от бележитите български духовници и възрожденци. Тържествата продължават три дни и завършват на 18 септември с военен парад. Според вестник "Военни известия“ в бр. 91 от 19 септември 1902 г. той бил наблюдаван от многохилядно население.
Идеята за изграждане на храм, близо до паметните места с най-тежки боеве от войната 1877-1878 г. възниква още в самия край на войната. Земята е дарена от жителите на село Шипка. Одобрен е проектът на арх. Антоний Йосифович Томишко. Съградена и крипта. Подът и стъпалата са от сив калоферски гранит. Иконостасът на храма е по проект на арх. Померанцев и е изработен е от липово дърво от резбари в ателието на Юнг в Санкт Петербург, като след завършването му е изцяло позлатен. Иконите са дело на монаси от манастира "Св. Пантелеймон“ в Атон.
Освещаването на храма съвпада и с тържествата по повод 25-тата годишнина от Освобождението на България.
На официална церемония в Младежкия дом във Варна бяха връчени отличията на лауреатите от тазгодишното издание на Регионалния конкурс "Възкресение Христово". В двата раздела - "Великденска украса" и "Великденско писано яйце", отличените са 23 деца от училища, читалища и детски градини. При най-малките първи места завоюваха Ния Димитрова от СУ "Неофит..
Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа. Иван Мутафов е художник, но също така краевед, планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с. Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет „Св. св...
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..
От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков". Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..
Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..
14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..
На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен роман „Маус“ от Арт Спигелман, който излиза на български език за първи път и е дело на издателство „Нике“. На 11 април Йордан Д. Радичков ще се..