"Дигиталната трансформация и бъдещето на труда". Тази тема разглежда в книгата си доц.д-р Васил Киров от Института по философия и социология при БАН. В книгата са събрани различни изследвания от последните 3-4 години, които показват глобалните тенденции и как те се отразяват на локално ниво.
"2013 година излезе много важен доклад на двама учени от Кеймбридж, които казаха, че почти половината работни места в САЩ могат да бъдат автоматизирани. Вече сме почти 10 години по-късно и виждаме, че напротив, почти никога не е имало такъв растеж на заетостта в Европа и Северна Америка," казва доц. Киров.
Според него и в следващите 10 години няма да има радикални промени на пазара на труда. Да, някои работни места ще изчезнат, но други ще бъдат създадени:
"В застраховането правихме интервюта в голяма швейцарска компания и те още преди няколко години ни казаха - времето за което обработваме един иск, когато започнахме да използваме изкуствен интелект, падна от един час на пет минути средно. Това означава, че висококвалифицирани жени с висше образование е трябвало да се разделят с тези работни места," каза доц. Киров.
Според него малките населени места у нас няма да изчезнат, защото все по-често в тях се заселват хора, които могат да работят от разстояние. Предизвикателството към местните власти е да задържат тези хора, смята доц. Киров.
10-годишнатта Десислава Костадинова от кв. "Аспарухово", която неотдавна изработваше гривнички, за да ги продава и да събере пари за изследване на своята приятелка Димана в Турция, сега се е посветила на друга благородна кауза. С радост Деси съобщи, че резултатите на Димана са отлични и тя е здрава. Сега ученичката иска да помогне на 4-годишната Гери ,..
На улица „Преслав“ във Варна можем да открием примери за добре извършена реставрация на много от емблематичните сгради, знакови за края на 19. и началото на 20. век. Те успяват да запазят историческата атмосфера на тази епоха. Това коментира Християн Облаков, изследовател на архитектурата на Стара Варна и жител на район „Одесос“. През..
За първите шест месеца на годината повече от 73 хиляди са посетителите в Държавен културен институт Двореца - Балчик. На първо място са румънските гости, обобщава директорът на културния център Жени Михайлова. Общият им брой е около 40 хиляди души, следвани от българите, които са близо 24 хиляди. Гостите за същия период на миналата година..
За поредна година рано сутринта на 1 юли млади и стари посрещнаха изгрева на слънцето на брега на морето. По традиция „Джулай морнинг“ символизира желанието за свобода на личността. Стотици варненци и гости посрещнаха юлското слънце. Джулай морнинг започва именно във Варна преди повече от 40 години, за да се превърне в символ на зареждащия се..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ внесе официално становище до Комисията по образованието и науката в Народното събрание във връзка с предложението за законодателни промени в Закона за висшето образование, което предвижда таксите за платено обучение в държавните университети да могат да бъдат ограничени до 75% от бюджетната издръжка..
Днес, докато помахвах на юни за довиждане, приятели се обадиха, че тръгват и ще посрещат първото юлско утро, където според тях му е мястото. Пожелах им приятно пътуване и се замислих за мястото, за изгрева, за посрещането. Юни беше чудесен. И юли ще бъде такъв. Стига да искаме и да го направим. Прелистих много изгреви от живота си. В първото..
Националната селективна конференция на Европейския младежки парламент у нас ще се проведе във Варна. Събитието започва с тиймбилдинг игри и дейности между организаторите на събитието, и продължава до 4 юли. Събрание на всички комисии ще се проведе на 4 юли в аулата на Икономическия университет във Варна, а официалното откриване ще бъде на 1 юли,..