„Теодор Ушев: Невидими връзки” е филмът, с който във Варна се открива кино-литературния фестивал „Cinelibri” във Фестивалния и конгресен център на 14 октомври от 19 часа. Документалната лента показва едно различно лице на световноизвестния аниматор, който беше номиниран за Оскар през 2017 година. Режисьор е варненецът Борислав Колев, който ще присъства лично на прожекцията.
"И оттам дойде и заглавието невидими връзки, които ние се опитахме във филма да направим видими," казва Борислав Колев.
Филмът показва Теодор Ушев на различни и емблематични за него места – в родния Кюстендил, в Пловдив, където е учил. Авторите разкриват културните и попкултурни влияния, които са го изградили като личност и са го формирали като автор:
"Една линия, която страхотно си харесвам – тя е с пънк-рок групата „Нови цветя”. Това е първата пънк-рок група в България, основана още 1978 година. Това са негови приятели от Кюстендил, които той си ги обича. Различен десен хора са от него. Те си репетират в едно мазе, той е стигнал световните върхове в анимацията, което не пречи, като се съберат заедно, да е страхотен купон," казва Борислав Колев.
Във филма Теодор Ушев разказва за вечерта на оскар-ите, за разговора си със Стивън Спилбърг. Връща се в поделението, в което е служил, среща се с приятели. Оператор и монтажист е Мирослав Гайдошик, звукорежисьор Александър Симеонов, а музиката е на Никола Груев – Котарашки. Той е композитор и на някои от най-важните филми на самия Теодор Ушев.
За режисьора Борислав Колев филмът е част от тетралогия заедно с предишни негови документални заглавия - "Стоичков", "Салто Мортале" и "Рокендрол".
Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..