Есента е сезонът, който носи със себе си красотата на падащите жълти листа, но също така носи някои не толкова положителни емоции с влошаването на времето, дъждовете и настинките. Затова мнозина го определят като сезонът на депресиите. Освен природните фактори, има и редица други, които допринасят за увеличаване на броя на тревожните депресивни разстройства у нас, при това не само в есенния сезон. Като например повишението на цените, непрестанното "апокалиптично " говорене и прогнози на политици, говорители и знайни и незнайни хора за тежката зима, която ни очаква - без ток, на студено, без пари. Цялата тази негативна информация ни залива отвсякъде – медии, социални мрежи, комшиите, които срещаме в асансьора или продавачката в магазина.
Според психиатъра проф. Христо Кожухаров, който миналата седмица беше избран за президент на Българската психиатрична асоциация, пандемията, а сега и войната и финансовата криза са се отразили негативно на психичното здраве на българите.
"През последните две години има сериозно нарастване на тревожно депресивните разстройства. Конфуций е казал, че е проклятие да живееш в интересни времена. Събитията в тези времена могат да бъдат криза, но могат да бъдат и възможност. Йероглифът в китайският език за криза и възможност е един и същ. Зависи как ще го погледнеш. Така и аз се опитвам да гледам на тези времена. По европейски данни, депресивните разстройства от началото на пандемията са се увеличили с над 20%. Те нарастват непропорционално и не засягат всички. Най-засегнати от тревожно депресивните разстройства са младите хора и жените", коментира проф. Кожухаров.
Мнозина специалисти очакват вълна от психични заболявания вследствие на пандемията и пост-травматичните последствия от войната.
Според професор Христо Кожухаров, негативните новини и страховете, които се нагнетяват у хората, също влияят негативно на психичното здраве на населението.
Как да се предпазим?
"Най-добре предпазения човек е информирания човек. Колкото повече знаеш нещо, толкова по-добре се справяш. Когато обаче човек иска да узнае абсолютно всичко, той минава в крайности, които са лоши. Разумно запознатият човек се страхува много по-малко. Човек се страхува много повече от неизвестното, отколкото от това, което вече знае. Например, по време на Втората световна война, най-трудно са се справяли вдовиците не на загиналите войници, а на тези, които са били в неизвестност и не са обявени официално за загинали", каза още експерта.
Професор Кожухаров посъветва да не вярваме на всичко, което чуем и прочетем и да отсяваме информацията. Също така той смята, че трябва да се обърнем повече към себе си.
"Може би сме се обърнали повече навън, отколкото към себе си. И пандемията и войната са ясно предупреждение за това колко сме се самозабравили, как нямаме чувство за граници и сме станали нарцистични и самодостатъчни. Трябва да чуем този сигнал", коментира проф. Кожухаров.
Той каза, че си е поставил три цели за новия мандат.
"Първата цел е обединение на психиатричните организации. Прекалено сме малко за да се делим, по каквито и да е било принципи. Втората ми цел, с оглед на времената, в които живеем е да наблегнем освен на дистанционните, но и на регионалните обучителни форми, които са по-гъвкави. Третата ми цел да интегрираме младежката психиатрична асоциация, която е част от нашата организация. По време на Конгреса ми направи впечатление една голяма вълна млади психиатри, които бяха много активни. Те трябва да имат възможността да се отделят и сами да създават, а ние да бъдем отстрани в ролята на подкрепящи и наблюдаващи, но не и на контролиращи", каза проф. Кожухаров.
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..
Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..
Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..