В средата на август беше обявено началото на Международния конкурс за нов център на Добрич. Идеята на местната община е да бъде избран проект за цялостната визия на централната градска част, който да бъде осъществен на етапи. Избраното жури е съставено от 9 архитекти от България, Румъния, Франция и Швейцария. След като минат през „ситото“ на експертното мнение на журито, трите най-добри проекта ще продължат към следващата „пряка“, където ги очаква мнението и становището на гражданите.
Провеждането на подобни конкурси и активното участие на хората в градското планиране е правилният модел, който общините трябва да следват, смята ръководителят на конкурса за нов облик на центъра на Добрич архитект Явор Панев от Фондация „Оптимистас“.
„Градското планиране оказва директен ефект върху живота на хората в определен град. Те трябва да имат отношение и активност към планирането. Затова искаме тези три проекта да бъдат представени на жителите на Добрич, които да изразят своето мнение и да гласуват за този, който им харесва най-много“, коментира от своя страна юристът Цвета Йоцова от същата организация.
„Хубавото е, че има и осигурено финансиране. Журито също ще следи за финансовата рамка и възможността проекта да бъде изпълнен, а не да се превърне в нещо красиво, но само пожелателно“, допълни арх. Явор Панев.
Кметът на Добрич Йордан Йорданов също се присъедини към мнението, че участието на гражданите в развитието на градските пространства е важно.
„Градовете са за хората“, каза Йорданов и даде за пример със САЩ, където е живял преди години.
„Там гражданската позиция е много активна и гражданите са насърчавани за това. Те не се притесняваха да питат и нас, въпреки че сме били чужденци, за всякакви неща, включително и за публични пространства“, коментира Йордан Йорданов.
Той се надява да бъдат привлечени повече хора в този процес.
„Надявам се да дадем добър пример, който и други общини да последват“, каза кмета на Добрич.
Кметът припомни, че в момента центърът на града е в окаяно състояние.
„Центърът на Добрич беше обновен през 2010 година по незнайно какъв проект, сглобен отчасти и в последните минути с едни много тънки плочи с дебелина между 14 и 18 мм. За район като нашия с толкова големи температурни амплитуди е невъзможно една плочка с такава дебелина да издържи дълго“, поясни Йорданов.
Той обясни, че до момента не са били предприемани действия за промяна на облика на центъра заради гаранционния период.
„Иначе общината щеше да бъде глобена с 5-6 милиона лева“, коментира кмета.
Крайният срок за участие в Международния конкурс за нов облик на центъра на Добрич е до 30 ноември. Цвета Йоцова подчерта, че авторите на проектите ще останат анонимни.
„Правим така, че нито един от членовете на журито да не знае имената на авторите на проектите, които оценяват. Идеята е да се оценяват проектите, а не проектантите за да няма подвеждане, влияние или някакви съмнения“, каза Йоцова.
Архитект Явор Панев поясни, че журито е съставено от хора с опит в промяната на облика на подобни градски пространства по целия свят.
„Надявам се и участниците да бъдат от различни страни за да има повече гледни точки, от които да се избере най-добрата“, коментира Панев.
Победителите ще бъдат обявени на 19 декември.
Цвета Йоцова заяви, че до момента подобни конкурси са се случвали много трудно в България.
Сега обаче нещата се променят. Пример за това е и сградата на „Карим дом“ във Варна, която преди дни стана големият победител в четвъртото издание на конкурса „Архитектурни награди на България 2022“, организиран от Камарата на архитектите.
Според архитект Панев и адвокат Йоцова, тази награда е признание за това, че моделът с международните конкурси е правилен и успешен.
Те се надяват подобен конкурс да се проведе и за Дупката в центъра на Варна, където нещата са в застой поради редица фактори.
Чуйте какво споделиха в студиото на Радио Варна кметът на Добрич Йордан Йорданов, арх. Явор Панев и адвокат Цвета Йоцова:
Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..
Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..