Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павлин Петков - как се постига качество в образованието

| обновено на 01.11.22 в 17:32
Павлин Петков
Снимка: Д.Дончева

Математическата гимназия „Доктор Петър Берон“ във Варна стана първото училище в България, което получи оценка „Знак за качество“ на Националния инспекторат по образованието. Тази оценка се дава за първи път у нас, каза за Радио Варна бившият директор на училището Павлин Петков. Разговаряме с него, защото качество в каквото и да е не се постига за един ден и този приз е резултат от времето, в което той беше директор на училището – от 1991 година до края на миналата учебна година, след което се пенсионира.



Как се постига качество в образованието и за колко време?

В рамките на инспектирането се оценяват три направления – управление на институцията, учебна среда и образователен процес. В последното направление ние получихме приза „Знак за качество“. За да се постигне такъв резултат се изисква натрупване, а под натрупване разбирам традиции във всички направления на училищния живот и най-вече в начина на работа на учителите. Много са важни и въпросите свързани с училищните учебни планове, които трябва да бъдат променени, а след като това стане, трябва да се променят и учебните програми.

Училищният учебен план надгражда рамковите учебни планове, но за да гониш качество се налага да се усвояват часове, които държавата не финансира. Това са т.нар. факултативни подготовки. Там където виждаме, че в рамковия учебен план не достигат часове за целите, които сме си поставили, ние усвояваме огромен брой часове от факултативната подготовка.

Другото е, че през годините съм правил всичко възможно в самия педагогически екип да няма никакви компромиси и назначения, да се създават максимално условия за качествена работа. Разбира се, че има значение и това, че учениците ни са много мотивирани.

Но най-болният въпрос на варненската Математическа гимназия е базата. Ако базата отговаря на съвременните изисквания качеството може още повече да се вдигне. А сега ние физически повече не можем да се развиваме. Ето сега по Плана за възстановяване и развитие ще се появят възможности за кандидатстване и надграждане, а ние нямаме какво да наградим. Ние сме в един константен брой кабинети и класни стаи, поддържаме една и съща бройка паралелки и ученици от 15 години насам.

Какво се случва със строежа на новата сграда – има терен, но докъде стигна развитието?

Крайният резултат до момента е 5 години приказки.

Къде е спънката?

Спънката е, че няма мотор, няма двигател. Даже проблемът не е в това, че няма пари, а има незаинтересована страна, което е ужасно необяснимо.

Да се върнем на приза „Знак за качество“ – радва ли Ви?

Разбира се. Бих казал, че заслужаваме тази оценка.

Днес отбелязваме Деня на народните будители. Ккаво означава този ден за Вас?

Това е един чудесен празник. Ако разсъждаваме на малки дози – всяко едно действие на човек, което води до напредък, изпълва съдържанието на думата будител. Ако учителят си обича професията, обича учениците и е отдаден, започва да придобива качествата, които са разпознаваеми за будителите в наше време.

Какво ще пожелаете на учители, ученици и родители в Деня на народните будители?

Просто тези ценности и неща, които са натрупани, да се задълбочават и освен това да бъде по-пълноценно взаимодействието между общностите в смисъл на партньорство. Това бих пожелал, защото имаме случаи при които безпричинно си пречим.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00