Декарбонизацията и преодоляването на недостиг на екипажи от Украйна и Русия са големите предизвикателства пред морския транспорт след началото на войната в Украйна. Това коментира за Радио Варна кап. Димитър Димитров от Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани (CESMA).
Морският транспорт обаче е достатъчно адаптивен и няма и функционира нормално, въпреки извънредните обстоятелства. Според различни оценки, около 14 на сто от екипажите идваха от Русия и Украйна, но повечето моряци намериха начини да напуснат зоните на конфликта и да продължат да упражняват професията си, каза Димитров. По думите му, сред предизвикателствата от санкциите в следствия на войната в района на Черно море, е отливът на някои традиционни бизнеси като кораборемонта. Голяма част от руските плавателни съдове до началото ѝ, се ремонтираха в България, припомня Димитров.
Около 80 до 90 на сто от международната търговия се извършва по море. За последните 30-тина години, морският транспорт се удвоява средно на всеки пет години, посочва Димитров. Така декарбонизацията му, т.е. намаляването на генерираните от него въглеродни емисии - заложени в различни идеи за зелен икономически преход до 2050 г., се превръща в едно от най-големите световни предизвикателства, сочи доклад от 2021 г. на Международната агенция по възобновяема енергия (IRENA).
Вече има примери за кораби, които се движат с различни горива, базирани на азотни или водородни съединения. Те обаче вървят и нови мерки и изисквания за безопасност.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата, предаде БНР. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...
"Долу ръцете от Варна, долу ръцете от България", подчерта той, след което допълни: "Добрата новина е, че София е с Варна, България е с Варна, Европа е с Варна, целият свят ще бъде с Варна". Към 19 часа тази вечер протестиращите вече са между 500 и 600. Хората са шумни и емоционални и скандират "Свобода". Факт е, че Варна се..
Малкият басейн на Плувен комплекс „Приморски“ е затворен за три дни – 23, 24 и 25 юли - по заповед на Регионалната здравна инспекция във Варна, съобщиха от Общинското предприятие „Спорт-Варна“. Взети са нови проби от водата и се очаква басейнът да бъде отворен за посетители на 26 юли (събота). Децата, включени в програмата за начално обучение по..
Системата за купуване на билети за градския транспорт във Варна временно не работи. Съобщение в приложението дава информация, че се очаква възстановяването ѝ до 21 часа днес. Онлайн услугата е недостъпна от сутринта, видя репортер на Радио Варна. Към 10 часа днес съобщението, което излизаше на пътниците, опитващи се да си купят билет онлайн,..
Над 10 автомобила изгоряха в Свети Влас при пожар, тръгнал от сухи треви. Към момента огънят е локализиран, предаде БНР-Бургас. Четири минути след 16 часа е получен сигнал за пожар в сухи треви в имот, който се намира до кръговото кръстовище на Свети Влас. Изпратен е екип на пожарната в Несебър, съобщи директорът на Регионалната..
Безводието в Община Аврен беше повод за извънредна среща, поискана от кмета на Аврен Емануил Манолов, с екипа на областния управител и със заместник-управителя на ВиК-Варна Яна Маринова. В срещата участие взе и представител на Държавно горско стопанство-Суворово. В търсене на разрешение, което може да преодолее въвеждането на воден режим в района, беше..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечно бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19 юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..