Декарбонизацията и преодоляването на недостиг на екипажи от Украйна и Русия са големите предизвикателства пред морския транспорт след началото на войната в Украйна. Това коментира за Радио Варна кап. Димитър Димитров от Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани (CESMA).
Морският транспорт обаче е достатъчно адаптивен и няма и функционира нормално, въпреки извънредните обстоятелства. Според различни оценки, около 14 на сто от екипажите идваха от Русия и Украйна, но повечето моряци намериха начини да напуснат зоните на конфликта и да продължат да упражняват професията си, каза Димитров. По думите му, сред предизвикателствата от санкциите в следствия на войната в района на Черно море, е отливът на някои традиционни бизнеси като кораборемонта. Голяма част от руските плавателни съдове до началото ѝ, се ремонтираха в България, припомня Димитров.
Около 80 до 90 на сто от международната търговия се извършва по море. За последните 30-тина години, морският транспорт се удвоява средно на всеки пет години, посочва Димитров. Така декарбонизацията му, т.е. намаляването на генерираните от него въглеродни емисии - заложени в различни идеи за зелен икономически преход до 2050 г., се превръща в едно от най-големите световни предизвикателства, сочи доклад от 2021 г. на Международната агенция по възобновяема енергия (IRENA).
Вече има примери за кораби, които се движат с различни горива, базирани на азотни или водородни съединения. Те обаче вървят и нови мерки и изисквания за безопасност.
Повече може да чуете в звуковия файл.
"Подкрепям отпускането на повече средства в областта на иновациите за отбрана" - така българският кандидат за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева отговори на въпрос по време на изслушването си днес в Европейския парламент, предаде БНР. "Широко разпространено е мнението, че заради войната в Украйна периодът на..
Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков даде символичен старт на кампанията "Аз ще бъда отговорен шофьор" в българските училища за по-безопасно поведение на пътя, предаде БГНЕС. "МОН има много сериозни усилия по отношение на възпитание на безопасността на движение по пътищата на младите хора, включително тази година имаме много..
Служители от митнически мобилни групи и фискални инспектори от Националната агенция за приходите са открили 2080 литра наливен етилов алкохол при извършените общо 4 проверки на специализирани малки обекти за дестилиране (СМОД) и частни имоти на територията на областите Добрич и Търговище. Съвместните контролни действия са извършени в периода от 16 до 23..
Министерството на околната среда и водите апелира да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие. От министерството настояват ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници,..
По-голямата част от най-засегнатите къщи от потопа във Валенсия са на нулев етаж. Хората, които живеят там, реално погледнато в момента са на улицата и нямат абсолютно нищо. Това коментира в интервю за Радио Варна Борислав Веселинов - доброволец, който още от първия ден е на терен, за да помага на хора в нужда след унищожителните наводнения в испанския..
Собственикът на откритите преди дни оранжерии с канабис край каварненското село Селце остава за постоянно в ареста, реши съдът. 56-годишният мъж е обвиняем за държане на високорискови наркотични вещества, както и за засаждането и отглеждането на марихуана. Районният съд в Каварна уважи искането на прокуратурата за налагане на най-тежката мярка за..
От утре, 6 ноември, започва същинската работа по изпълнението на третия етап от изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две канализационни шахти по проекта за изграждане на ВиК инфраструктура във Варна. Вече се асфалтират преходните трасета между северното и южното платно на булевард "Владислав Варненчик", с което приключва..