Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц.Трайкова: Пътят за утвърждаване на българските каузи трябва да става чрез интелигентни лобита в чужбина

Доц. Елка Трайкова
Снимка: ilit.bas.bg

Съвременното българско общество трябва да успее на всяка цена да опази и да съхрани кирилицата и може би сега е дошъл един много критичен момент, в който трябва да обединим сили за тази кауза, каза за Радио Варна доц. Елка Трайкова, научен секретар на направление „Културно-историческо наследство и национална идентичност“ към БАН и участник в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света", който се организира днес по инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. По думите на доц.Трайкова съхранението на кирилицата трябва да се прави не грубо, не националистически, не пратриотарски, а аргументирано и научно с усилията на институциите така, че резултатът да бъде видим както у нас, така и в чужбина.

Ролята и мястото на кирилицата и в неславянските страни ще бъде дискутирано по време на кръгла маса „Посланията на кирилицата в 21 век“, която ще се проведе в късния следобед на днешния форум. Повече доц. Елка Трайкова каза в интервю за Радио Варна:



Кирилицата носи нашата национална памет, защото в началото наистина са буквите и буквите създават онова усещане за народност и за национална идентичност, което е важно и в днешният 21 век. Нека да не забравяме, че ние сме дали тези букви на славянските народи и че кирилицата е онази азбука, която е третата призната в общоевропейското пространство.

Много е важно да се говори за кирилицата авторитетно и през научната истина, а не само чрез публицистиката, за да се създадат онези устойчиви аргументи, които да покажат ролята и мястото на нас българите и да устояваме на по-агресивните или по-завоалираните опити това наше право да ни бъде отнето, кирилицата да се превърне в част от други народи, от други култури или пък просто изцяло да бъде пренебрегнат българският принос в световното културно и историческо наследство.

Как ще коментирате опитите за пренаписване на исторически факти и посегателства от други държави към кирилицата?

Пренаписване, интерпретиране или буквално фалшифициране на тези исторически факти – ние сме свидетели на това в различни форми това се случва, виждаме как се омаловажава ролята на българското присъствие в създаването и опазването на тази азбука и писменост, бих го коментирала като начини и форми, в които ние трябва да намерим адекватния отговор. А един от адекватните отговори е не само и единствено ние българските учени и специалисти да говорим за това какъв е нашият принос, а да привлечем на наша страна големи авторитетни имена на световните учени. Именно това е смисълът на този форум – да събере, да утвърди, да покаже, че пътят за утвърждаване на българските каузи трябва да става чрез чужди, интелигентни лобита в чужбина.

Според мен идеята на вицепрезидента Илияна Йотова за създаване на Национален културен институт, т.е. на едно средище, което да координира действията на различните институции, е точно навреме. Трябва да има една обединяваща институция, която да координира и да провежда тази национална стратегия. И може би сега е дошъл моментът, в който всички ние сме разбрали колко важно е това.

Ще успеем ли да съхраним кирилицата?

Трябва да успеем на всяка цена.


Международният форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света" се провежда днес в Националния дворец на култура в София. Той се организира по инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Участие във форума ще вземат известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия. Пленарни доклади ще изнесат и именити наши учени – проф. Аксиния Джурова, проф. Казимир Попконстантинов, проф. Мария Спасова, доц. Елка Трайкова, доц. Мая Петрова и др.

Форумът ще бъде открит от президента Румен Радев, слово ще произнесе и вицепрезидента Илияна Йотова.

Международният форум за кирилицата има за цел да постави акцент върху азбуката като български принос в славянската писменост и в световната културна съкровищница, като по този начин отговори на опити за посегателство върху нашата история.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20