Във варненската Арт Галерия Ларго откриха експозиция на големия майстор на графиката Димо Колибаров. Бургаският художник не е показвал своя самостоятелна изложба във Варна повече от 20 години. Експозицията се нарича „Фрагменти от една мечта“ и представя 35 графики от три цикъла, създадени в последните четири години. Цикълът „Пътуване“ е от 2019-та година, „Забравени думи“ е от 2021 година, а най-новия цикъл е „Градски фрагменти“ от 2022 година, който е вдъхновил автора за заглавието на изложбата.
Несъмнено гръбнакът на експозицията са именно графиките от цикъла „Градски фрагменти“, представляващи портрети на къщи и лодки. „Портретите“ са на конкретни бургаски сгради – стари, аристократични, достолепни, маркирани с белезите на времето. Портретите на лодки също са на конкретни, реални гемии, които художникът с хъса на изследовател е откривал в гробищата за стари лодки край морския град. И лека-полека серията с „портрети“ се е оформила и е намерила своя материален израз върху графичния лист. С тези „снимки“ от миналото бургаският художник, като един мъдрец от приказките, ни разказва тихо и ненатрапчиво забравени истории за една несъществуваща вече реалност.
Особено любопитно в настоящата изложба е, че всяка от 14-те творби от цикъла „Градски фрагменти“, изпълнени в техниките офорт и акватинта, включва по два отпечатъка от две плочи – една плоча с образ на къща и една с образ на лодка. Така, както споделя авторът, комбинациите са безкрайни, защото при всеки нов отпечатък всяка лодка би могла да е „спътник“ на друга къща от 14-те.
Изложбата продължава до 23 ноември.
Светлана Вълкова разговаря с художника в предаването за култура "Гравитация нула":
Тук включвате няколко цикъла. Кои са те и кога са правени?
Това са творби, които съм правил през последните няколко години. Серията "Пътуване" е едно библиофилско издание, пътуване, но не във физическия смисъл от точка А до точка В. Това са по-скоро едни реперни събития, които спохождат всеки по житейския му път, това е едно преоткриване и пътуване към себе си.
Бях започнал една серия "Забравени наименования" и тя се получи като подцикъл на "Фрагменти от една мечта", защото същите обекти присъстват - това са къщи, корабчета... Може би зрителите ще си помислят, че е някакъв романтично-носталгичен поглед, но по-скоро отчитам в какво забързано време живеем. Естествено, носталгията, меланхолията, завръщането към миналото носят някаква топлина, но това не означава, че човек трябва да живее в миналото, а напротив. Просто отчитаме, че времето е бързо, променливо, но, слава богу, човек може да запази стойностните неща за себе си и да ги предава на тези, които идват след нас.
Прекрасни стари къщи съчетавате със стари, изпочупени, забравени лодки. Защо?
Защото просто вече не съществуват.
И къщите ли?
В някаква степен съществуват, но те носят, за съжаление, както тази аристократична осанка, така и своята обреченост. И във Варна, и в много крайморски градове това го има като белег. Но аз си спомням в детството как като свършваше сезона на рибарите, лодките си бяха по улиците, пред домовете. Затова и изложбата е "Фрагменти...", защото свързвам несъществуващи вече неща. Голяма част от тези къщи съм забелязал по улиците на Бургас и много от детайлите и силуетите са достоверни, а лодките съм ги виждал в едно позабравено място близо до града, нещо като гробище за лодки. По-скоро обаче бих казал, че тази серия не носи нищо от пейзажа, това са одухотворени образи и бих ги нарекъл "портрети на къщи и лодки".
Цялото интервю с Димо Колибаров може да чуете в звуковия файл:
За автора:
Димо Колибаров е роден на 27 февруари 1965 г. в Поморие. През 1984 г. завършва Художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а през 1996 г. се дипломира в НХА – София със специалност Графика. В момента е доцент в катедра „Графика“ на НХА, където преподава Графика и композиция. Член на СБХ. Димо Колибаров има участия в международни изложби и конкурси в България, Япония, Полша, Франция, Италия, Испания, САЩ, Русия, Португалия, Китай, Корея, Чехия, Словения, Сърбия, Турция, Литва, Великобритания, Румъния. Има десетки самостоятелни изложби и участия в международни експозиции, по-важни от които в: Музей на графиката, Батщебен, Германия; Музей на графиката, Истанбул, Турция; Мариот, Хамбург, Германия; Галерия „Виктор Емануил“, Милано, Италия; В България- Галерия „Ракурси“ и Галерия „Лик“ - София; Галерия „Дяков“ - Пловдив; Галерия „Пролет“ и Галерия „Неси“ – Бургас. Има самостоятелни изложби във Франция – Страсбург; Германия – Пасао, Залцвек; Япония – Отару, Белгия – Хаселт, Антверпен. Доц. Колибаров е лауреат на многобройни награди: Награда на журито на Международно триенале на графиката, Битоля, Македония (2012), Първа награда за екслибрис, Пекин, Китай (2012), Награда за графика от Национална изложба „Приятели на морето“, Бургас (2012), Специална награда на журито на Международно биенале на графиката, Варна (2011), Награда на журито на Международно триенале на графиката, София (2011), Първа награда за графика малък формат, Милано, Италия (2008), Специална награда за екслибрис, Бодио Ломнаго, Италия (2008), Диплом от Международно триенале на графиката “Mini print”, Вилнюс, Литва (2007), Grand Prix на Международно триенале “Mini Print”, Токио, Япония (2002) и др. Димо Колибаров е Председател на Журито на второто, третото и четвъртото издание на Международен Екслибрис Конкурс Варна. Живее и работи в София и Бургас.
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..