Днес минавах покрай градинската социологическа агенция и се заслушах в щедрите анализи.
Градинската агенция е солидна институция, която излъчва от пейките в парка или в кварталните градинки. Събират се специалисти и коментират всичко, за което се сетят. За целта са необходими поне двама коментатори, пожертвали огромния си бизнес, безценното си време и грандиозните задачи от световно естество, за да седнат на пейката в парка и да въздадат словесна справедливост в този несправедлив свят.
И така: в градинската социологическа агенция двама /най-малко/ академици на висок глас емоционално огласяваха данни за личности от българската и от световната политика.
Информирани хора, така да се каже.
Изводите бяха потресаващи, а подробностите от личния живот на обектите на проучването им по пикантност удряха глави в небесата.
Няколкото случайни минувачи продължиха по пътя си със зачервени уши, дори неизслушали докрай интимните подробности от живота на наши и чужди лидери.
Хубаво е да знаем повече за заобикалящия ни свят и обстоятелствата в него. Хубаво е да се вълнуваме, да ни е грижа, да искаме да променяме нещата към по-добро. По принцип, да имаме широк хоризонт е чудесно. Не съм сигурна, обаче, че обсъждането на хората, техните нрави, семейства и образование на пейката в парка в началото на работната седмица, в разгара на работния ден, е най доброто, което може да се направи в тази посока.
Звучи ми малко като онези свръх достолепни господа, които по време на предизборната кампания ме убеждаваха, че искат да променят живота ми.
Съмнително ми се стори. Изглеждаше да са имали шанса да променят цели седем-осем десетилетия. Проспали ли го бяха, или точно сега им беше дошла музата? Нямам представа, но не ми се стори много удачно да им вярвам, така че дискретно изхвърлих дебелия им вестник в кошчето и си продължих по пътя.
Не исках да ги обиждам, но желаех, ако е възможно, да се включа в друга промяна, малко по-свежа и актуална.
Промяната, вдъхновяващите хора, техните смели идеи...
Как да ни вдъхнови някой, който започва и свършва промяната на сладка приказка в кварталната градинка?
Не звучи като онези легендарни седемнайсет минути на Мартин Лутър Кинг.
Или като полета на Ричард Брансън...
Не, изобщо не звучи така.
Най-често вдъхновението идва от нови лица с нови идеи.
Като намесих Ричард Брансън, припомних си една история, свързана с неговото решение обичайните служители в авиокомпанията му да са от типа усмихнати хора, които се шегуват с пътниците и са винаги във ведро и добро настроение.
Веднъж полет на авиокомпанията имал закъснение и хората се редяли на опашка на гейта. Един от пътниците прередил опашката и се отправил към гишето. Момичето от екипа любезно го помолило да се върне на мястото, но той я погледнал ядосано и казал:
- Не знаеш ли кой съм аз?
Тя вдигнала слушалката на интеркома и авторитетно съобщила:
- На гейт 23 има млад мъж, който изглежда се е загубил. Не знае кой е.
Останалите пасажери се заливали от смях.
Надутият мъж се разгневил още повече и изкрещял нещо нецензурно със сексуален подтекст.
Все така спокойно момичето отговорило:
- Боя се, че и за това ще трябва да се наредите на опашка, сър.
Желая ви време, изпълнено с чувство за хумор и вдъхновение!
А вдъхновените хора обикновено коментират идеи и бъдеще.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..