Не обичаме да хвърляме числа без да си направим предварително сметката и разчета, заяви Асен Василев от ПП по време на срещата с ГЕРБ в парламента, предаде БГНЕС.
Десислава Атанасова съвсем правилно каза, че всички тези мерки трябва да се види колко струват, за да стане ясно доколко са изпълними.
В слайд, взет от правителството от август месец, Асен Василев обърна внимание на БВП при този дефицит, който е 154 милиарда. Той обясни, че това, което се случва след излизането на тази макрорамка, е, че НСИ излезе с ревизирани данни, на база на които Министерство на финансите ревизира с над 7 милиарда БВП за тази година. „Тази ревизията обаче не включи данните за първо шестмесечие, където знаем, че ръстът на БВП не е 2,9, а е 5,3 и 4,8 за двете тримесечия, т.е. около 5%, и може да се очаква ръст за годината около 4% на БВП“, посочи Василев и допълни, че не е включена и прогнозата за инфлация. По думите му в актуализацията им е заложен БВП от 150 милиарда, а реално можем да очакваме 165 милиарда.
Приходите през 2023 г. са разделени на данъчни и неданъчни, като са намалели приходите и са заложени продължения на всички данъчни облекчения. Нетните приходи, които можем да очакваме, са 11 млрд. повече, отколкото са заложени, каза още той и добави, че прогнозният дефицит за 2023 г. следва да бъде 2,1%. Според Василев трябва да се влезе в детайлна дискусия, за да бъде конструиран разумен бюджет за догодина.
Делян Добрев от своя страна каза, че има причина бюджетът да се внася само от МФ. „Тази ваша прогноза се разминава рязко както с МФ, така и с БНБ“, заяви той. „Пишем го 250 млрд. за догодина БВП-то и получаваме 3% излишък, много хубаво звучи, само че това не се прави в Народното събрание“, подчерта Добрев и добави, че това е сватбарско наддаване по отношение на БВП, на ръста, на разходите.
„Ако вашата прогноза не се сбъдне, ние ще похарчим 5 милиарда“, съобщи той и допълни, че България за 22 правителства е натрупала 37 млрд. дълг. „За следващата година имаме 15 милиарда сигурни и още 5 милиарда допълнителни ангажименти евентуални, ако в НС започнем да кроим бюджети и да си измисляме размер на БВП“, заяви Добрев.
Той подчерта, че не е чул нищо по темата за горивата, а продължават да се надписват по 1 лев. Според него ако това ще продължава, то по-добре да изтеглим дерогацията и да няма такава.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..