На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обявиха започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Независимо от това протестите продължиха, споровете между двете страни се задълбочиха, намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка. Междувременно Колективният трудов договор в болницата беше подписан между ръководството й и единственият останал в преговорите синдикат – КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените в него права и задължения. В сряда, на 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа и делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.
Чуйте репортажа на Мая Щърбанова:
Многопрофилната болница в Добрич от почти месец е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират на практика могат да бъдат не просто повод за разочарование у хората, но и причина за възникването на още един проблем в и без това трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите и да бъдат нито лев по-малко от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв. По думите на директора на болницата д-р Георги Желязков, имайки предвид колко ниско е изходното ниво на заплащането им, това означава увеличение с цели 93%. И независимо че неколкократно беше заявено, че това не е по силите на болницата и би означавало фалит за единственото такова лечебно заведение в цялата област, проблемите се задълбочават с всеки изминал ден.
Според Закона за колективното трудово договаряне всеки има правото да оспори законността на една стачка, това и предприемат от болницата, завеждайки иск срещу 136 свои служители. Според д-р Желязков не е налице колективен трудов спор, работодателят не е уведомен писмено за исканията на работниците, не са проведени преговори между работниците и работодателя преди началото на стачката, липсва надлежно взето решение за обявяване на стачка с обикновено мнозинство от работниците/служителите в дружеството.
Ръководството на болницата счита, че тези стачни действия са противозаконни, заяви самият директор на болницата д-р Георги Желязков.
Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че независимо от заведеното дело те минават в ефективни стачни действия на 10 ноември, четвъртък.
Тя обясни и какво следва от това. Хората ще се явят по график на работа, но няма да работят. Ако директорът не е осигурил техни заместници, то тогава ще се наложи, ако служителите нарушат участието си в стачката, да им бъде заплатено дежурството и още 100 лева допълнително, каза тя и уточни, че това е решени на Арбитражната комисия. По думите според това решение болницата няма да има планов прием и ще извършва само спешна и неотложна помощ.
Категорично не на това мнение обаче е директорът на болницата д-р Желязков.
Той увери, че нито едно от отделенията няма да има затруднения в дейността си. Той представи и друго тълкувание на решението на Арбитражната комисия. Желязков посочи, че комисията е отхвърлила исканията на стачния комитет за намаляване обема на дейността на болницата със 70%. Болницата ще работи в нормалния си ход, подчерта Желязков и допълни, че стачкуващите са само малък процент.
От СБМС оспорват и законността на подписания на 20 октомври КТД в МБАЛ-Добрич. Мая Илиева припомни, че синдикатът е излязъл от преговорите за подписването му, след като не са се споразумели с ръководството по отношение на размера на основните трудови възнаграждения. Тя посочи, че е използван този момент, за да може договорът да бъде подписан.
Д-р Желязков се противопостави и на това твърдение на синдикалната организация. Според него две от синдикалните организации са излезли от преговорите своеволно и няма как да изискват нищо повече.
От своя страна Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение, за да се установи дали наистина няма възможност за по-голямо увеличение на основните трудови възнаграждения, което вече за медицинските сестри е от 37%.
Доколко ефективните стачни действия реално ще се отразят на работата на многопрофилната болница в Добрич предстои да проследим. Но нека отново припомним, че това е единственото лечебно заведение, в което има Отделение по неонатология, Спешно отделение с такъв капацитет и възможности, Интензивно отделение и други дейности и с право всеки жител на област Добрич би имал основанията да бъде притеснен.
А утре, 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще проведе своето открито заседание по внесената искова молба на болницата, за да прецени законни или не са стачните действия на част от служителите ѝ.
Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..
Община Варна ще обезопаси напълно изоставения бункер в Морската градина и с цел безопасност на гражданите ще затвори дупките, които през миналата седмица се разкриха над него. Съоръжението, което се намира в близост до Делфинариума, е обследвано в детайли, за да се установи на първо място собствеността му. Това съобщи на брифинг за журналисти..
Няма разрешение за строеж на небостъргач в центъра на Варна до Окръжна болница. Тепърва предстои да се изиска цялата документация, пълна обосновка на проекта, анализ на транспортно-комуникационната схема и натовареността на трафика. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев в предаването на Радио Варна "В ефир сте", като подчерта, че засега проектът е..
По инвестиционната програма на общините, финансирана от държавния бюджет, и подадените балчишки проекти, общо два от получилите одобрение са със сключени договори. Към момента се изпълнява проектът за ремонт на улица "Приморска" в Кранево - подмяна на водопроводи и цялостно асфалтиране, а от пътната мрежа - това е пътят Дропла - Василево, обясни..
Поради забавени плащания е спрял ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро, съобщи заместник-кметът по инфраструктурата Пламен Китипов по време на брифинг. Над 70% от строително-монтажните дейности вече са приключили, но изпълнителят чака да получи два транша от по 6-7 млн. лв. В момента действа временният тръбопровод и Община Варна ще настоява..
Вторият избран изпълнител, ангажиран със строежа на новата сграда на варненската библиотека, не се е явил за подписване на договора. Това съобщи за Радио Варна и предаването "В ефир сте" кметът на Варна Благомир Коцев. Изпълнението на проекта за изграждане на библиотеката зависи от средствата по държавната програма за финансиране на общините -..
Държавният план-прием на учениците след седми клас в област Добрич предвижда утвърждаването на 50 паралелки за учебната 2025/2026 година. Не е одобрена единствено една паралелка в училището в село Орляк. От Регионалното управление на образованието отчетоха проблеми, свързани с неоптимизирането на паралелките и липсата на стратегия предвид..