На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обявиха започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Независимо от това протестите продължиха, споровете между двете страни се задълбочиха, намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка. Междувременно Колективният трудов договор в болницата беше подписан между ръководството й и единственият останал в преговорите синдикат – КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените в него права и задължения. В сряда, на 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа и делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.
Чуйте репортажа на Мая Щърбанова:
Многопрофилната болница в Добрич от почти месец е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират на практика могат да бъдат не просто повод за разочарование у хората, но и причина за възникването на още един проблем в и без това трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите и да бъдат нито лев по-малко от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв. По думите на директора на болницата д-р Георги Желязков, имайки предвид колко ниско е изходното ниво на заплащането им, това означава увеличение с цели 93%. И независимо че неколкократно беше заявено, че това не е по силите на болницата и би означавало фалит за единственото такова лечебно заведение в цялата област, проблемите се задълбочават с всеки изминал ден.
Според Закона за колективното трудово договаряне всеки има правото да оспори законността на една стачка, това и предприемат от болницата, завеждайки иск срещу 136 свои служители. Според д-р Желязков не е налице колективен трудов спор, работодателят не е уведомен писмено за исканията на работниците, не са проведени преговори между работниците и работодателя преди началото на стачката, липсва надлежно взето решение за обявяване на стачка с обикновено мнозинство от работниците/служителите в дружеството.
Ръководството на болницата счита, че тези стачни действия са противозаконни, заяви самият директор на болницата д-р Георги Желязков.
Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че независимо от заведеното дело те минават в ефективни стачни действия на 10 ноември, четвъртък.
Тя обясни и какво следва от това. Хората ще се явят по график на работа, но няма да работят. Ако директорът не е осигурил техни заместници, то тогава ще се наложи, ако служителите нарушат участието си в стачката, да им бъде заплатено дежурството и още 100 лева допълнително, каза тя и уточни, че това е решени на Арбитражната комисия. По думите според това решение болницата няма да има планов прием и ще извършва само спешна и неотложна помощ.
Категорично не на това мнение обаче е директорът на болницата д-р Желязков.
Той увери, че нито едно от отделенията няма да има затруднения в дейността си. Той представи и друго тълкувание на решението на Арбитражната комисия. Желязков посочи, че комисията е отхвърлила исканията на стачния комитет за намаляване обема на дейността на болницата със 70%. Болницата ще работи в нормалния си ход, подчерта Желязков и допълни, че стачкуващите са само малък процент.
От СБМС оспорват и законността на подписания на 20 октомври КТД в МБАЛ-Добрич. Мая Илиева припомни, че синдикатът е излязъл от преговорите за подписването му, след като не са се споразумели с ръководството по отношение на размера на основните трудови възнаграждения. Тя посочи, че е използван този момент, за да може договорът да бъде подписан.
Д-р Желязков се противопостави и на това твърдение на синдикалната организация. Според него две от синдикалните организации са излезли от преговорите своеволно и няма как да изискват нищо повече.
От своя страна Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение, за да се установи дали наистина няма възможност за по-голямо увеличение на основните трудови възнаграждения, което вече за медицинските сестри е от 37%.
Доколко ефективните стачни действия реално ще се отразят на работата на многопрофилната болница в Добрич предстои да проследим. Но нека отново припомним, че това е единственото лечебно заведение, в което има Отделение по неонатология, Спешно отделение с такъв капацитет и възможности, Интензивно отделение и други дейности и с право всеки жител на област Добрич би имал основанията да бъде притеснен.
А утре, 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще проведе своето открито заседание по внесената искова молба на болницата, за да прецени законни или не са стачните действия на част от служителите ѝ.
От 13 януари тролейбусна линия 83 ще обслужва до "Владиславово" спирка "Бл. 407", съобщават от Градски транспорт. След спирка "Детелина" тролейбусите ще завиват по бул. "Св. Елена", надясно по ул. "Янко Мустаков" и ще обслужват двупосочно спирки "Стадиона", "Мусала", "Богдан".
Варна за втори път през седмицата отчита температурен рекорд. Днес термометрите достигнаха до 17,8 °C. Последно най-топло на 10 януари е било през 2016 година, когато са измерени 16,5 °C. Рекорди са отчетени и в Русе, Разград, Силистра, Добрич, съобщават от НИМХ-Варна. Тази вечер обаче температурите рязко ще се понижат. През нощта вятърът от..
МРРБ е предприело всички необходими законови действия за недопускане на бедствени и аварийни ситуации в района на свлачище „Свилоза”. Това уверява служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова - Касабова в отговор на питането относно предприетите действия във връзка с активизирането на свлачището край Балчик,..
Да бъде създаден филиал на Националната спортна академия "Васил Левски" във Варна, предложиха общински съветници от комисията по "Младежки дейности и спорт". Намерението влезе като точка в стратегията за развитие на спорта във Варна за периода 2025-2030 година. Община Варна има нова стратегия за развитие на спорта, физическото възпитание, двигателната..
Три специализирани фирми ще извършват зимното поддържане на пътища, улици и булеварди на територията на петте административни района в община Варна. Договорите за зимната поддръжка са сключени в края на месец декември 2024 г. след проведена обществена поръчка за избор на изпълнител. Това стана ясно днес на среща на общинската дирекция „Инженерна..
2,1 милиона лева е стойността, необходима за довършването на строителството на физкултурния салон на СУ "Найден Геров" във Варна. Експертите са установили конструктивни нередности в сградата и затова трябва да бъде обявена обществена поръчка за нов изпълнител, това съобщи заместник-кметтът по образование и култура в общината Павел Попов. Той..
От днес започна подаването на данъчни декларации за доходите на физическите лица по електронен път, в офисите на приходната агенция, по пощата с обратна разписка или в пощенските клонове. Крайният срок за деклариране на получените през 2024 година доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, и ползването на данъчни облекчения за тези..