"Една фамилна история" събира в мащабна експозиция три поколения артисти със свое знаково присъствие в историята и в днешните дни на визуалните изкуства в България - Юлий Минчев, Калина Тасева, Десислава Минчева и Сандро Арабян в Градската художествена галерия - Варна. Откриването е на 11 ноември от 18:00 часа на ул. “Л. Каравелов” 1. Изложбата ще бъде експонирана до 11 декември.
След специалната покана от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, за представяне на всички художници от семейството, проф. Десислава Минчева е подбрала творби за изложба, която реди в мислите си от години насам. Нарича я “Една фамилна история”, защото със събраните от ателиета и колекционери творби проследява пътя в изкуството на своите уважавани родители и на сина си, както и своето творчество.
Майка й - голямата българска художничка Калина Тасева, която почина тази година на 94-годишна възраст и до последно не остави четките, е сред уважаваните имена в нашето изобразително изкуство, признат майстор на исторически и патриотични сюжети, на портрети, пейзажи и натюрморти.
Баща й - графикът Юлий Минчев, е представен в експозицията с творби от различни периоди в неговото творчество - от изящните тушови рисунки през линогравюрите му до абстрактните графични произведения. Той също рисува до последните си дни, почива през 2006 г.
Самата Десислава Минчева приема продължаването на пътя на достойните си родители като своя мисия. Един от първите възпитаници на Светлин Русев, тя се налага през годините като великолепен майстор на рисунката, живописния портрет и пейзажа, а своите умения предава на студентите от Националната художествена академия, където е професор по рисуване.
В дните преди изложбата проф. Минчева се обръща назад към годините и търси отговори на важни въпроси за себе си и за изкуството:
“Защо съм художник? Вече забравих отговора на този въпрос. Но повече от 50 години рисувам съзнателно – значи това е най-важното за мен".
Чуйте разговора на Светлана Вълкова с Десислава Минчева:Възможно ли е да бъде разказана една фамилна история чрез картини, пък макар и във всички зали на Градската художествена галерия?
Опитваме се. Смятам, че това са четири различни живота, съдби, битиета, които по някакъв начин стоят и заедно. Защото сме били винаги заедно. Независимо че родителите ми вече не са тук, се опитвам да съхраня всички онова, в което те вярваха, което правиха, за мен затова тази изложба е толкова важна. Всичко друго малко или много е суета. Тук нещата са такива, каквито са - животът в пълната му цялост.
Вие ли подбрахте творбите, които участват в изложбата?
Аз ги подбрах. Особено през последната година трябваше да изчистя ателието на родителите ми, после апартамента, т.е. всичко е минало през ръцете ми и съм прибрала каквото съм могла. Най-нормалното нещо беше аз да реша.
Какво избрахте в крайна сметка? Баща Ви е от Варна, но както казахте, няма мащабна изложба, правена тук.
Той беше много скромен човек. Абсолютно вече май не виждам подобен вид хора, въобще е правил малко изложби, камо ли във Варна. Единствено в галерия "Теди" в една мъничка зала, пак семейна изложба.
Това сега са неща, които съм прибрала от неговото бивше ателие, след смъртта му, после отидоха в ателието на майка ми и сега всичко това го прибрах. Лист по лист са ми минали през ръцете, подредих ги в чекмеджета. При това местене вече имах поглед върху всичко, което е правил. Интуитивно някак подходих към това, което смятах, че непременно трябва да се покаже. Има в началото няколко рисунки, на които държа. Това са оригинали, те са правени в много далечен период, той е пътувал и навсякъде е сядал и рисувал.
Казахте, че няма такива художници вече.Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..
От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране. В 25-годишната история на инициативата с мото "Предавай и спасявай!" са работили повече от 50 доброволци от 8 държави. "За четвърт..
Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН. Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..