Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботизираната хирургия вече не е бъдеще, а настояще

| обновено на 24.11.22 в 17:50
Снимка: Архив

Научноизследователската и развойна дейност, нови знания и технологиите, както и обучението на студенти, специализанти, докторанти и други клинични специалисти в различни области на медицината са във фокуса на проекта „Център за компетентност в областта на персонализираната медицина, телемедицината и 3D медицината, роботизираната и минимално инвазивната хирургия”.

Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и Европейския фонд за регионално развитие, а стойността му е близо 24 милиона лева. Той се реализира от Медицинския университет в Плевен.

Центърът за компетентност, носещ името „Леонардо Да Вични” беше открит през април от министъра на образованието и науката. Към днешна дата в него вече има изградени 10 лаборатории, които предизвикват огромен интерес сред бъдещите студенти по медицина, а вече са налице и първите научни постижения. Това сподели ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Добромир Димитров.

"В областта на минимално инванзивната и роботизираната хирургия вече имаме международна статия в престижно американско списание. Първи научни публикации имаме и в областта на био 3D принтирането със заготовките и клетъчните култури, които се отглеждат в Центъра за компетентност. Първи научни публикации са направени и в областта на персонализираната медицина", каза проф. Димитров.

Проектът приключва през 2023 година, а дотогава пред центъра стоят редица предизвикателства, свързани с неговото функциониране, поясни още ректорът на МУ в Плевен. Интерес към центъра за компетентност вече проявява и бизнеса, което по думите на проф. Димитров е изключително важно за затварянето на триъгълника на знанието "висши училища-научни институти-бизнес".

В момента се организират серия от Дни на отворените врати в Центъра за компетентност, а различни лаборатории са посещавани с интерес от ученици между 9 и 11 клас. Те са останали впечатлени от студиото за виртуална реалност, в което се предлага директна връзка с операционните в две болници в град Плевен. Така учениците имат възможност да наблюдават интервенциите. Интерес предизвикват и 3D принтерите, поясни още проф. Добромир Димитров.

Центърът за компетентност служи като стимул за привличане на нови студенти. В това беше категоричен д-р Мартин Караманлиев, специализант в Клиниката по онкологична хирургия към УМБАЛ в Плевен и млад учен в центъра. Той участва в два  работни пакета от проекта – Минимално инванзивна и Роботозирана хирургия.

"Студентите могат да се докоснат до тип хирургия, който е много близък до световните и европейски стандарти. На монитори в операционната зала, те виждат всичко това, което и хирурга вижда. Така студентите са почти като участници в операцията. Можем да им показваме отделни етапи или конкретната анатомия на пациента", разкри д-р Караманлиев.

Роботизираната хирургия дава възможност и за по-добро качество на лечение на пациентите, допълни още той.

Един от основните партньори на Центъра за компетентност е Медицински университет - Варна, където беше изграден Център по роботизирана хирургия и беше закупена роботизирана система. В Плевен пък беше надградена съществуващата роботизирана система. А двете висши учебни заведения работят в добра колаборация, каза още д-р Караманлиев.

По думите му, ако преди години роботизираната хирургия беше считана за бъдещето на медицината, то сега тя е настоящето.

Сред другите основни партньори в реализацията на проекта са Институтът по роботика към БАН, както и университетските болници „Света Марина” във Варна и „Д-р Георги Странски” в Плевен, компания за иновативни решения „5th Degree” и Florida Hospital Cancer Institute в САЩ.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Каранов: Гласът, който даде тон на Варна

Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..

публикувано на 28.07.25 в 09:00

28 юли - Световен ден за борба с хепатита

На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..

публикувано на 28.07.25 в 07:58

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

публикувано на 28.07.25 в 07:45

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30

Кой има имен ден на 27 юли

На 27 юли имен ден празнуват  Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества  Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..

публикувано на 27.07.25 в 09:32

Приютът за безстопанствени кучета се включва с част от своите четириноги обитатели в изложението „Порода любов“

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..

публикувано на 26.07.25 в 13:30

Диетолог съветва в какъв ред трябва да ядете храните, за да отслабнете и да сте здрави

Редът , в който консумирате храни , може да повлияе на здравето ви, според някои експерти по хранене. Концепцията, известна като "последователност на хранене“ , включва първо консумация на богати на фибри, несъдържащи нишесте зеленчуци , последвано от протеини и накрая мазнини, преди да изядете въглехидратите в чинията ви. Този подреден начин..

публикувано на 26.07.25 в 09:35