Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме Света Екатерина

Снимка: архив

Православната църква почита Света великомъченица Екатерина на 24 ноември - една от най-образованите жени на своето време.

Според преданието Екатерина била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени. Тя заявява на родителите си, че ще стъпи в брак с онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост. Младежи от много богати семейства кандидатствали за ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен. Майката на Екатерина, тайно изповядвала християнството, я изпраща при един отшелник, който я посвещава във вярата.

Преданието разказва, как Екатерина се е срещнала с тогавашния император (вероятно Максимиан, Максимин II, или Максенций). Тя се е опитала да го убеди, че извършва грешка като преследва християните. Екатерина успява да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството, впоследствие убити и обявени за мъченици. Императорът заповядва да я вкарат в затвора, където тя въвежда в християнството всички, които я посещават. Поради това е осъдена на смърт чрез разпъване на колело. Колелото се разпада, когато Екатерина го докосва, палачите не могат да я екзекутират по този начин и я обезглавяват през 305 година.

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир. Манастирът оцелява през вековете, като остава хранилище на безценни произведения на раннохристиянското изкуство, архитектура и илюстровани ръкописни книги.

Главен символ на света Екатерина е колелото с шипове, което е известно като "колелото на Екатерина".

В традиционната българска народна култура денят на св. Екатерина (познат като "Света Катерина", 24 ноември) се почита най-вече в Южна България. В Пловдивския край се вярва, че тя предпазва децата от болести, най-вече от шарка. В този регион майките, които имат малки деца, рано сутрин омесват погача и малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве из махалата, а кравайчето се окача на вратата или се хвърля на покрива "за Баба Шарка".

В Родопската област (Средни Родопи) светицата се почита против тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарасне.

В Странджанския край, Източна Тракия и сред преселниците от Беломорието на деня на св. Катерина се празнувал против мишки (т. нар. Миши празници). Там жените също не работят, не пипат остри и режещи предмети, замазват огнището с кал и раздават със затворени очи варени зърна (боб, царевица и др.), за да "замажат и затворят очите" на мишките.

Чуйте разговора на Валерия Василева с Екатерина Капрова:
Днес имен ден празнува  Екатерина Капрова, която беше дългогодишен кореспондент в Бургас на Радио Варна.


"Името много определя човек. Това е от една страна родовата памет, която се продължава, от друга - името, носи определен заряд, функция за човека. Има голямо значение как се казваш. Традиционните имена имат и покровител - светците", каза Капрова. Тя разказа, че е кръстена на баба си си по бащина линия, която е гъркиня. Три дни обаче носи името Ивелина след самостоятелно решение на майка й да я кръсти на своята майка. Капрова днес с гордост носи името Екатерина и вярва, че напълно й подхожда. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Демографски параметри и обезлюдяването на България

Под това заглавие излезе от печат поредният седми сборник от научни студии и статии на Центъра за демографски изследвания и обучение /ЦДИО/, посветен на съвременните тенденции в развитието на населението в България. Издаването му се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура” при Община Варна съгласно договор номер Д24001345 от..

публикувано на 06.11.24 в 08:00

Във Варна връчиха отличия на 18 млади учители

Кметът на Варна Благомир Коцев връчи общинското отличие за млад учител за мотивиран и добър старт в учителската професия за 2024 година. На специалната церемония в Община Варна бяха наградени 18 преподаватели от училища и детски градини в различни образователни направления и етапи на предучилищното и училищното образование. Всички носители получиха..

публикувано на 05.11.24 в 14:31

Съвети как да изберем газова уредба за колата

Трябва ви газова уредба, но не знаете как да изберете такава и какви са характеристиките, за които трябва да следите? Няма проблем, на помощ идват специалистите от Сигнус Газ, които ще ви дадат цялата необходима информация и ще споделят важни факти, които трябва да знаете. Тип на двигателя – защо е толкова важен? Едно от най-важните неща, които..

публикувано на 05.11.24 в 11:00
На международното летище

Като птиците: Българските туристи "отлитат" на юг в есенните месеци

С носталгия към лятото, в месеците, в които времето е вече хладно като септември, октомври и ноември, много българи решават да пътуват до по-топлите южни дестинации. Така, освен птиците, родните туристи също "отлитат" на юг през есента.  Сред най-предпочитаните дестинации са Турция, Гърция и Египет, каза за Радио Варна туроператорът..

публикувано на 05.11.24 в 09:37

Изложбата "Спомен за Кирил Аспарухов" откриват във Варна

Фотоизложба "Спомен за Кирил Аспарухов" представят днес във Варна. Експозицията ще бъде открита от 18 часа във Фестивалния и конгресен център, централно фоайе.  Шоуменът, поет и журналист, превърнал се в емблема на морската столица, си отиде на 18 декември 2022 г.  Днес той щеше да отбележи своя рожден ден.  Кирил Аспарухов: "А живота е сцена и тази..

публикувано на 05.11.24 в 08:40

Лесна работа: Какво оставяме на децата си?

Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..

публикувано на 04.11.24 в 16:16

Българка, живееща във Великобритания, съживява фолклора с книгите си

Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“.  Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..

публикувано на 04.11.24 в 15:02