Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капризното цвете Коледна звезда не е подарък за всеки

| обновено на 29.11.22 в 10:57
Снимка: Ани Петрова

С наближаването на Коледните празници един от най-универсалните, а и разпространени идеи за подарък, е цветето Коледна звезда. Със своите червени листа, които производителите доукрасяват с брокат и изкуствен сняг, цветето е отличен компаньон на коледната трапеза.

Ако някога сте отглеждали или подарявали такова цвете, ще знаете, че то не е за всеки стопанин заради изключително капризното си отглеждане. Всъщност, Коледната звезда няма нищо общо с Коледа. То е родом от Мексико и в природата се среща в две разцветки – бледожълто и червено, но с годините производителите са създали хибриди, в резултат на които вече може да се срещне в бяло, розово, наситено жълто. В оригиналният си вид цветето представлява храст с височина до 3-4 метра. Първите растения са пренесени в Европа през 1843 г. в саксия, със стъбло, високо само 40 см. Като декоративно саксийно растение е селектирано за първи път в Америка и оттогава става популярно по цял свят като символ на Коледа. Поради големия интерес и търсене, цветарски компании в САЩ, Холандия и Германия непрекъснато работят върху нови селекции на растението.

Същинският цвят представлява няколко дребни цветчета, разположени в средата на цветната розетка. Цъфти от декември до февруари. Получава името си „звезда“ поради това, че цъфти по време на Коледа и че прицветниците образуват формата на звезда. Известно е и като Витлеемска звезда и Рождественска звезда.

Растението е отровно, сокът му предизвиква кожни раздразнения.

Отглеждането му, обаче, е истинска наука – много редки са случаите на такова цвете, подарено или купено по Коледа, да оживее до лятото. Коледната звезда развива листна маса през лятото, когато денят е дълъг, и започва да цъфти през зимата, когато денят е по-къс. Растението има нужда от достатъчно светлина и температури от 17 – 21 °С през нощта и 20 – 24 °С през деня. Трябва да се избягва пряката слънчева светлина в помещението, течение или близостта с отоплителни уреди.

Опитните градинари съветват да предприемете следните стъпки, ако искате Коледната звезда да ви радва през цялата година:

Щом ви подарят Коледна звезда, незабавно я извадете от целофановата опаковка. Поставете я на южен или югоизточен прозорец като внимавате листата й да не се допират до стъклото или до околни предмети. Цветето не обича пряка топлина, затова не поставяйте Коледната звезда близо до парното.

Цветето обича температура от около 21-24 градуса. Поливайте я с по-топла вода (около 25-35 градуса) и така, че почвата да е влажна, но не подгизнала. Два пъти в месеца можете да я подсилвате с тор за листно-декоративни растения.

След като прецъфти и окапят цветните листа, изрежете цветето на 10 см от корените, и го поставете за 2 месеца в по-хладно помещение с по-рядко поливане. Това е задължителната „почивка“ на Коледната звезда. Около месец март пресадете Коледната звезда в по-голяма саксия и в богат на хранителни вещества торфен субстрат, който ще й помогне да разшири корените си в новата саксия. Щом цветето се събуди, поливайте редовно.

През лятото цветето спокойно може да живее на балкона или на двора. През есента Коледната звезда започва да се подготвя за нов цъфтеж. Най-важното през този период е да й се осигури дневен и нощен режим: Коледната звезда е растение на късия ден и, за да й осигурите правилни условия за цъфтеж, всяка вечер от октомври натам я местете на абсолютна тъмнина (в килер, шкаф, може да я покривате с тъмен найлон или кашон). Сутрин я изнасяйте обратно на дневна светлина. Редувайте този режим до Коледа, когато цветето ще ви възнагради отново с красивите си цветни листа. Задължително е подхранването с листен тор за цъфтящи растения. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес за имен ден черпят Спиридон, Дария и Даринка

На 12 декември православната църква чества свети Спиридон, епископ Тримитунтски, чудотворец. Той бил един от великите светители и чудотворци на IV век. Свети Спиридон е роден на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Станал епископ в кипърския град Тримитунт, участвал в първия вселенски събор в Никея. Според житието му, изхранвал..

публикувано на 12.12.24 в 09:09

Проучване: В килограм пясък от плаж край Созопол има над 400 частици микропластмаса

По-голяма концентрация на микропластмаса по черноморското крайбрежие и морското дъно се наблюдава при липса на пречиствателни станции. Голямо замърсяване има край Созопол. Пробите от плажа показват, че в килограм пясък се съдържат над 400 частици, а от морското дъно - над 1000. Това установи проучване на учени от Лабораторията по морска екология в..

публикувано на 11.12.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Парите за чистота на Варна за догодина ще станат ясни окончателно на сесия

Без промяна остана предложението за размера на сметката за чистотата на Варна за следващата година - 55 млн. лв, от които 15 млн. са парите, предназначени за сметосъбиране и светоизвозване. Това е записано в докладната записка от кмета Благомир Коцев до членовете на комисията. Още няколко цифри от тази прогнозна сума – около 20 млн...

обновено на 11.12.24 в 15:08

Благотворителни кампании в Балчик

"Благотворителен коледен базар в помощ на Теди и нейната майка е организиран до 18 декември в балчишкото училище "Антим I". Нека всички да ги подкрепим!", призовават от училището. На обособения щанд във фоайето се продават коледни декорации и сладки, изработени от ученици и работещи в училището. Има и дарителска кутия. Междувременно дарителската..

публикувано на 11.12.24 в 14:40

Варна се побратими с аржентинския град Мар дел Плата

Кметът на Варна Благомир Коцев и аржентинският му колега от Мар дел Плата Гилермо Монтенегро подписаха Споразумение за побратимяване между двата пристанищни града. Официалната церемония се проведе в аржентинския град в присъствието на българския посланик в Аржентина Н. Пр. Стоян Михайлов, съобщава общинският пресцентър. В документа се посочва, че двата..

публикувано на 11.12.24 в 14:01

Наградиха над 30 от най-активните доброволци във Варна

Най-активните доброволци към общинската дирекция „Превенции“ бяха наградени днес от името на Община Варна и кмета Благомир Коцев на специална церемония в Юнашкия салон. Над 30 ученици от варненски училища получиха грамоти и награди от заместник-кмета по обществен ред и сигурност Илия Коев и директора на дирекцията Светлана Коева. Те са се отличили през..

публикувано на 10.12.24 в 17:43

Радио Варна на 90 - фотоизложба и концерт (снимки)

С документална изложба и концерт Радио Варна отбеляза своя 90-годишен рожден ден.  Експозицията "Радио Варна на 90!" - част от съвместен п роект на Радио Варна и Държавен архив – Варна, е подредена във фоайето на Фестивалния и конгресен център и може да бъде разгледана до края на работната седмица.  Документална изложба "Радио Варна на 90!" -..

публикувано на 10.12.24 в 12:15