Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователният сектор дебатира върху правилната формула за задържане на децата с чужд майчин език в клас

Снимка: Pixabay

20% от децата, които започват училище в България, говорят на различен майчин език от българския. Невладеенето на български език е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници. Те изпитват затруднения с усвояването на учебния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни. Това ги определя в много по-голяма степен като деца в риск от отпадане от образователната система. В открита онлайн дискусия “Как да подкрепим учениците с различен майчин език да учат уверено в училище?” на 6 декември (от 10 до 12 ч.) експерти и практици ще обсъдят как този проблем може да бъде адресиран в българските училища. 

По време на онлайн дискусията на 6 декември ще бъдат споделени полезни практики и опит в подкрепата на ученици с различен майчин език, това каза за Радио Варна Борислава Данева от Фондация „Заедно в час”, един от организаторите на събитието. 
"Дискусията е подходяща за учители и директори на училища, експерти от РУО, представители на общини и социални звена, които работят с ученици от езиковите малцинства, граждански организации и всеки с интерес по темата. Целта на събитието е да представи възможни решения на системно ниво и да сподели полезен опит за учители, институции и организации, които работят за подкрепа на ученици с различен майчин език", каза Данева.
Участие в онлайн форума ще вземат експерти и учители с ценен специализиран опит по темата, сред които са:
  • проф. Христо Кючуков, учен в областта на ромската и турската лингвистика и интеркултурното образование на ромските деца; 
  • доц. Атанас Атанасов, преподавател в Катедрата по български език към СУ „Св. Климент Охридски“ и ръководител на Катедрата по български език като чужд, където основните му усилия са насочени към екипната работа по създаване на интерактивен учебник по български език за чужденци; 
  • Вяра Михайлова, специалист по ранно двуезично развитие от сдружение EducArt, обучител на учители и автор на учебните материали “Четем с Ася и Явор”, част от проект “Разбираш ли езика на училището”;
  • д-р Анастасия Новикова, специалист по многоезичие и дидактика на езиково обучение от сдружение EducArt,  обучител на учители и автор на учебните материали “Четем с Ася и Явор”, част от проект “Разбираш ли езика на училището”;
  • Ваня Игнатова, старши експерт по български език и литература, РУО Силистра
По време на онлайн дискусията ще бъдат засегнати следните теми:
  • Какви са нуждите на учениците от езиковите малцинства?
  • Какви специализирани образователни ресурси същестуват и могат да са в помощ на учителите и учениците за обучението по български език и за цялостна езикова подкрепа през различните учебни предмети?
  • Какви са езиковите предизвикателства пред учениците и техните преподаватели – какво ни казват академичните изследвания и опита на терен?
  • Какви са възможните решения и последващи действия от страната държавни институции, училища и отделни учители.
Дискусията “Как да подкрепим учениците с различен майчин език да учат уверено в училище?” се организира като продължение на проект “Разбираш ли езика на училището”, който цели да улесни усвояването на българския език, като създаде и разпространи адекватни учебни материали за обучение по за учениците с различен майчин език. Проектът се реализира от 2020 г. от фондация “Заедно в час” и сдружение “EducArt”, а малко по-късно се присъединява като партньор и фондация “Тръст за социална алтернатива”. До момента експертите от трите организации вече са завършили диагностичните езикови инструменти за ученици от 2 до 12 клас и тяхната апробация в класни стаи.
Създадени са още:
  • специализиран буквар за ученици в начална степен и съпътстваща книга за учители;
  • интегрирана езикова подкрепа за ученици от 1-12 клас;
  • допълнителни материали за езиково подкрепящия учител по математика и по български език и литература в начална степен.
Всички създадени материали се разпространяват през сайта prepodavame.bg напълно безплатно. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 читалища от цялата страна с отворено писмо до властта

Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание.  Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..

публикувано на 07.02.25 в 19:19
Лена Бориславова

Лена Бориславова с обвинение за документно престъпление

Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България"  е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова.  Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..

публикувано на 07.02.25 в 18:59

Продължава премахването на нерегламентирано поставените реклами в центъра на Варна

В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..

публикувано на 07.02.25 в 15:55

От догодина гимназисти във Варна ще учат за авиационни техници

4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година.  Засилва се интересът към  професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..

обновено на 07.02.25 в 15:43
Снимката е илюстративна

Отменят грипната епидемия в област Добрич

Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..

публикувано на 07.02.25 в 15:41

Разследват козметичен салон в центъра на Варна за незаконно поставяне на ботокс

Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..

публикувано на 07.02.25 в 14:09

ГДБОП предупреждава за нова имейл измама от името на адвокатски дружества

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..

публикувано на 07.02.25 в 14:05