Изследване на „Активни потребители”, публикувано в сайта на националната асоциация, определи съдържанието на веществото хистамин в тъканите за риба, закупена в търговската мрежа в София. Подобно проучване се прави за първи път у нас и има за цел да определи риска за отравяне с хистамин при консумацията на риба и рибни продукти.
Общо 13 проби са изследвали специалистите, като в три от тях те откриват завишение, в пъти по-голямо от разрешеното - на риба-тон, чернокоп, скумрия и ципура. „23 процента от пробите са с надвишено количество хистамин – съответно 300, 600 и 1000 мг/ кг. Разрешените количества хистамин за 1 кг. риба са 100 мг – три, шест и десет пъти завишение има над нормата. Само двете проби чернокоп от изследваните бяха български улов”, обясни за Радио Варна Сергей Иванов от „Активни потребители”. Едната проба е от замразена скумрия, а другата – от замразено филе.
„Хистаминът е вещество, което е физиологическо активно и го има във всеки от нас. В случая става дума за хистамина, който се поема чрез рибата. В големи количества той води до натравяне. Често хистаминовото натравяне се бърка с алергия. Той се образува, когато за кратко време уловът се извади от ниски температурни условия. Затова при рибата изискванията за ниски температури са най-строги от всички животински продукти”, допълни Сергей Иванов.
Хистаминът се образува в случаите, когато една риба, след като е била замразена, се размрази бързо и се предложи за продажба. „Затова рибата трябва да се размразява на малки порции и тогава да се продава. Много важно е след това никога да не се замразява отново”, подчерта Иванов.
По думите му Българската агенция по безопасност на храните проверява единствено документите при рибните продукти. Именно затова от „Активни потребители” са решили да направят това първо по рода си изследване.
Какво още каза Сергей Иванов чуйте в разговора на Валери Великов:
Темата ще продължим утре в морското ни предаване, в което ще чуем представител на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГФИШ".
Държавата ще участва в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс Варна" едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството, реши на своето редовно заседание днес Министерският съвет. Тази възможност се осигурява с изменение на Постановление на МС за одобряване на промените по бюджета на Министерството на младежта..
Община Варна вече има лиценз за площадка за изхвърляне на едрогабаритни, строителни и друг вид отпадъци. Тя се намира на общински терен между квартал „Възраждане“ и промишлената зона, в близост до сградата на КАТ. Предстои на площадката да бъдат разположени съдове за различни видове отпадъци, а изхвърлянето им ще е абсолютно безплатно за гражданите...
Общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България" на утрешното заседание на сесията на ОбС-Варна ще предложат преразглеждане на решенията от последната комисия по финанси и бюджет. Това съобщи за предаването "Post Factum" Николай Стефанов, заместник-председател на Общинския съвет, председател на комисията по финанси и..
Липсата на комуникация между кметската администрация и Общинския съвет във Варна е основната причина голяма част от важните за Варна въпроси да се обсъждат за първи път на общинските комисии, а те трябва да се коментират предварително, за да се вземат адекватни решения. Това коментира за предаването "Post Factum" Павел Раличков, председател на..
До няколко дни ще заработи новото приложение, което обслужва синята зона във Варна. Всички данни от старото - "Варна Паркинг", ще бъдат прехвърлени, в това число и сумите от портфейлите на потребителите. Ще бъдат възстановени и сумите в абонамента. Това увери на брифинг преди минути кметът на Варна Благомир Коцев. Данните на абонатите, живущи в..
На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто. Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..
В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..