Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, посреща новата 2023 година по традиция с почит към една от големите фигури в българското изкуство. Владимир Димитров-Майстора (1882-1960) е изборът на екипа на музея за новия календар. Отиващата си година преминава под знака на 140-годишнината от рождението на Майстора и Варненската галерия отбелязва огромния принос на художника към българската национална култура с репродукции, притежание на нейните фондове. През годината беше реализиран и проектът “Лято в галерията” от обучителната програма на варненския културен институт, в който децата рисуваха по образци на видните представители на движението “Родно изкуство” Владимир Димитров - Майстора, Иван Милев, Цанко Лавренов и Васил Стоилов. Техните ценни оригинали дойдоха във Варна като резултат на партньорството между ГХГ-Варна и Софийска градска художествена галерия.
В календара за 2023 г. присъстват характерните за Майстора ярки портрети на моми и жътварки, пейзажи, както и една от най-впечатляващите творби от постоянната експозиция на Градската художествена галерия във Варна - “Молитва” - голямоформатно платно, изобразяващо докоснати сякаш от духовно тайнство девойки с ангелски лица. Репродуциран е и скулптурният бронзов портрет на Майстора, също част от постоянната експозиция на галерията, произведение на Андрей Николов (1878-1957), създадено през 1925 г.
Изкуството на Владимир Димитров-Майстора е представено в изданието с текст на уважавания изследовател на творчеството на художника, покойния проф. Димитър Аврамов, от монографията „Майстора и неговото време“, издадена през 1989 г.:
“Владимир Димитров - Майстора чувства света като пантеистично единство, той чувства вътрешния ритъм и неизчерпаемата творческа пълнота на битието, чувства необхватната и непостижима сила на идеала, чувства предустановената платонична хармония между красотата, истината и доброто. Стремежът да се открие „вечното“ в преходното, да се свърже красотата с доброто, естетиката с етиката, да се възпеят най-чистите духовни и нравствени добродетели на българина, може да разчита на щастлива перспектива, според Майстора, само при наличието на няколко предпоставки: Истински морал и здраво човешко съществуване са възможни единствено на село. Условията на съвременния градски живот деформират личността, като я отдалечават от нейното естествено природосъобразно битие.. Огромната заслуга на Майстора е, че следвайки общата тенденция на Родно изкуство и превръщайки селото в свой изключителен иконографски резервоар, в единствен източник за поетическо вдъхновение, успя да се издигне над неговите исторически обусловени, преходни етнографски форми и да избегне, в решителна степен, алтернативата на консервативното мислене. Неговият кристално чист платоничен идеализъм освобождава образите му от регионалните зависимости, от принудата на елементарните социологически категории, за да ги превърне в сублимни въплъщения на общочовешкото.”
Календарът се издава от Градската художествена галерия - Варна, редактор е Нина Локмаджиева, репродукциите са работа на Александър Николов, а дизайнът е на Александър Калудов.
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..