Заради високите температури през сезона бебета костенурки не успяват да заспят, заяви Ива Лаловска от Фондация "Геа Челониа". Тя и съпругът ѝ са създатели на единствения Център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки у нас, който се намира в несебърското село Баня. Лаловска каза, че малките костенурки, които ще останат в активно състояние, са на възраст от няколко месеца, излюпени през септември и октомври, до двегодишни.
Проблемът с малките се състои в това, че те се заравят много плитко под земята. Слънчевите дни през декември подлъгват бебета и те излизат над повърхността, разказа Лаловска. Мястото, в което са били заровени, лесно може да се изстуди, когато е на сянка. Така малките костенурки не успяват да се върнат обратно под земята, защото има опасност от изстудяване. Оставайки навън също е рисково за тях, затова Лаловска и съпругът ѝ приютяват бебетата в лечебницата. Сред тях има и по-слаби тригодишни.
Малките костенурките ще останат в лечебницата до пролетта. Те ще бъдат хранени с подходяща храна. В помещението има и лампа с ултравиолетови лъчи за набавянето на витамин Д, необходим за здравината на корубата.
Освен бебетата, затруднения да заспят зимен сън понякога имат и възрастните, затова всички костенурки ще бъдат наблюдавани през цялата зима. Лаловска потвърди, че най-възрастната костенурка, която е над 70 години, вече е заспала своя зимен сън.
Всички, които харесват костенурките, могат да изберат своя любимец и да го осиновят. "Няма да могат обаче да си вземат животното у дома. Осиновителят поема издръжката на костенурката, която остава при нас, като той може да я вижда, разказа Ива Лаловска. Тя каза, че от центъра снимат и правят видеа, за да знае осиновителят как се развива неговата костенурка. Той може да присъства и на нейното пускане в природата."
За костенурките, чиито травми или заболявания не позволяват да се върнат отново в природата, от фондацията набират средства за ограждането на сектор с дължина 180 метра. Лаловска обясни, че костенурките инвалиди се нуждаят от по-голямо пространство, за да не са стресирани и да живеят по-пълноценно. Ограждането на специалната зона ще позволи всяка костенурка да има повече място за себе си.
Чрез дарения фондацията вече успя да обособи лечебница за нуждаещите се костенурки.
Театралният състав на Четвърта езикова гимназия "Фредерик Жолио-Кюри" във Варна се завърна от 25-ия Национален конкурс за ученически театър на испански език с рекорден брой награди. Той се проведе в София между 20 и 22 февруари в учебния театър на Националната академия за театрално и филмово изкуство. Постановката "Проклятието на пеперудата" от..
Област Варна е на първо място по коефициент на заетост в страната, а по брой на заетите е на трето място след област София (столица) и област Пловдив. Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро - Североизток за четвъртото тримесечие на 2024 г. Общият брой на заетите лица в област Варна през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 229.7..
Максималната помощ от 1000 лева по правилника на Общинския съвет в Балчик ще бъдат осигурени от местния бюджет, за да се помогне за лечението на 26-годишен младеж от Балчик, който набира средства за бъбречна трансплантация. Кристиян Костадинов страда от ранна детска възраст от хронично бъбречно заболяване, което прогресира до тежка бъбречна..
Родители, учители и деца от 1-ва “Б” група на варненската детска градина №17 „Петър Берон“ посетиха тази неделя Дома за възрастни хора „Гергана“. Визитата е осъществена в рамките на инициативата на екипа на детското заведение "Малки истории за доброто, доброто тръгва от теб". Начинанието е вдъхновено от желанието на учителите да възпитат и приучат..
Организацията на българските скаути отпразнува Международния ден на скаутството с представяне на първото издание на български език на бестселъра на 20-и век - "Скаутство за момчета" с автор лорд Бейдън-Пауъл. "Скаутство за момчета" оказва глобално влияние и продължава да вдъхновява поколения скаути по света. Тази книга е наръчник, който комбинира..
В навечерието на Националния празник Трети март ученици отбелязаха 147 години от Освобождението на Балчик от петвековното иго на османските турци. Това се случва в мразовития 31 януари 1878 година, когото с камбанен звън, хляб и сол балчиклии посрещат с неописуема радост освободителните руски войски. Трябва да се борим за идеологическата и..
Проект „Море от възможности“ на Морски клуб „Приятели на морето“ очаква 50 младежи от Варна, с които да се работи за подобряване на психическото и емоционалното им състояние след попадане в некомфортна за тях среда. Желаещите да се включат в това предизвикателство, могат да го направят до 15 март. Целта на проекта е повишаване на устойчивостта и..