Успешна и наситена с емоции година изпращат от Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Това място е популярно вече в цялата страна с начина, по който се отглеждат животните, с кампаниите за опазването на околната среда и най-вече с факта, че тук бетон, телени огради и тесни пространства за питомците не могат да се видят. Центърът е разположен на площ от 162 декара, а в него се отглеждат над 400 животни от 82 вида. В него работи и спасителен център, който ежегодно се грижи за пострадали диви животни, както и такива, които са били обект на нерегламентирана продажба и са били конфискувани от властите. Извършват се и редица развъдни програми, с цел поддържане на популацията от редки видове.
Центърът за защита на природата и животните в Добрич никога не е имал за цел да отглежда колкото се може повече видове животни, а се стреми тези, които са тук, наистина да се чувстват добре и да имат достатъчно естествена среда за живот. Затова и посетителите не трябва да очакват да видят тигри, лъвове и маймунки например. Но пък могат, докато се разхождат сред уникалната природа, да погалят ламите, магаренцата, различни видове птици, които свободно се движат сред хората. През тази година новите питомци в Центъра са двойка африкански бодливи свинчета, патагонски мари, благородна кошута, малко благородно еленче, диви американски пуйки и лопатари. Мъжкото нанду Нанко, който досега живееше само с женската Нанка, вече може да се похвали с харем от две жени, защото при него е настанена и нова женска, която ще бъде кръстена Нана, споделя директорът на Центъра Християн Христов.
През тази година беше увеличен и капацитетът на Зеленото училище, което през летните ваканционни месеци е зарадвало над 70 деца. За тях, освен нови знания за животните и как да се грижим за природата, много игри и забавления, са били организирани и екскурзии.
Тук в Центъра се отглеждат и две мечки – Костадин и Бернадет, които, благодарение на добрите грижи и независимо от топлото за сезона време, спят от повече от месец своя зимен сън.
В леговището на Коцето и Берна е поставен видео капан, а те вече са част от изследванията на Биологическия факултет към СУ „Св. Климент Охридски“, разказва Християн Христов.
Зооинженерът в Центъра за защита на природата и животните в Добрич Атанас Атанасов споделя, че работата му тук е едновременно предизвикателство заради разнообразието от диви животни, но и удоволствие.
Всеки път, когато влизам в кабинета на директора на центъра Християн Христов, заварвам различно животно, което е било спасено тук. Този път на вратата още ме респектира присъствието на двайсеткилограмов индийски питон, който е изумително красив.
Предстои през следващата година да бъде регистриран и Спасителен център за диви животни тук, мечта, за която Християн споделя от много време, но вече предстои да бъде реализирана.
И пожеланията за следващата 2023 година.
Чуйте повече от звуковия файл:
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...