Успешна и наситена с емоции година изпращат от Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Това място е популярно вече в цялата страна с начина, по който се отглеждат животните, с кампаниите за опазването на околната среда и най-вече с факта, че тук бетон, телени огради и тесни пространства за питомците не могат да се видят. Центърът е разположен на площ от 162 декара, а в него се отглеждат над 400 животни от 82 вида. В него работи и спасителен център, който ежегодно се грижи за пострадали диви животни, както и такива, които са били обект на нерегламентирана продажба и са били конфискувани от властите. Извършват се и редица развъдни програми, с цел поддържане на популацията от редки видове.
Центърът за защита на природата и животните в Добрич никога не е имал за цел да отглежда колкото се може повече видове животни, а се стреми тези, които са тук, наистина да се чувстват добре и да имат достатъчно естествена среда за живот. Затова и посетителите не трябва да очакват да видят тигри, лъвове и маймунки например. Но пък могат, докато се разхождат сред уникалната природа, да погалят ламите, магаренцата, различни видове птици, които свободно се движат сред хората. През тази година новите питомци в Центъра са двойка африкански бодливи свинчета, патагонски мари, благородна кошута, малко благородно еленче, диви американски пуйки и лопатари. Мъжкото нанду Нанко, който досега живееше само с женската Нанка, вече може да се похвали с харем от две жени, защото при него е настанена и нова женска, която ще бъде кръстена Нана, споделя директорът на Центъра Християн Христов.
През тази година беше увеличен и капацитетът на Зеленото училище, което през летните ваканционни месеци е зарадвало над 70 деца. За тях, освен нови знания за животните и как да се грижим за природата, много игри и забавления, са били организирани и екскурзии.
Тук в Центъра се отглеждат и две мечки – Костадин и Бернадет, които, благодарение на добрите грижи и независимо от топлото за сезона време, спят от повече от месец своя зимен сън.
В леговището на Коцето и Берна е поставен видео капан, а те вече са част от изследванията на Биологическия факултет към СУ „Св. Климент Охридски“, разказва Християн Христов.
Зооинженерът в Центъра за защита на природата и животните в Добрич Атанас Атанасов споделя, че работата му тук е едновременно предизвикателство заради разнообразието от диви животни, но и удоволствие.
Всеки път, когато влизам в кабинета на директора на центъра Християн Христов, заварвам различно животно, което е било спасено тук. Този път на вратата още ме респектира присъствието на двайсеткилограмов индийски питон, който е изумително красив.
Предстои през следващата година да бъде регистриран и Спасителен център за диви животни тук, мечта, за която Християн споделя от много време, но вече предстои да бъде реализирана.
И пожеланията за следващата 2023 година.
Чуйте повече от звуковия файл:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..