Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За много винили"! На грамофонната плоча - с любов

Знаете ли как се поздравяват феновете на плочите по Нова година? С израза „За много винили!”. Звучи като шега, но всъщност е самата истина. Доказват го и последните данни от края на 2022 година. Според тях в САЩ до 22 декември са продадени 2,2 милиона музикални плочи. От 1991 година това е вторият случай, когато продажбите на винили надхвърлят 2 милиона. Говорим само за Съединените американски щати...

За страничния наблюдател това сигурно изглежда нереално. Все пак с появата на касетките и дисковете, в края на 80-те години на миналия век беше обявено, че основният музикален носител е мъртъв. Изказване, което не издържа във времето. За Красимир Делийски, който се занимава с продажбата на плочи, няма нищо изненадващо. "Тенденцията си продължава от няколко години насам - от 6-7 години се наблюдава този ренесанс на грамофонната плоча", коментира за Радио Варна Делийски. Интересен факт е, че ренесансът е толкова голям, че продажбите на плочи започнаха да надхвърлят тези на компактдисковете.


Продажбите на винили се увеличават навсякъде. Във Великобритания манията по плочите расте буквално с месеци, коментира Крис Каскет от британската група "Стригои". Според него само по такъв начин съвременната музика може да постигне дълголетие. "Надявам се, че феновете ще продължат да си купуват винили. Ако хората продължат да си купуват музика по този начин, за да притежават голямоформатно издание с всички екстри, това ще ги накара повече да ценят музиката и по този начин една от стъпките за постигане на дълголетието на един запис вече е направена. Ако слушаш музика на телефона си от плейлисти, процесът е непостижим. Така музиката се превръща в такава за еднократна употреба. В създаването на една песен се влагат много усилия, независимо от стила, и това трябва да бъде уважавано", посочи Крис Каскет.

Български банди също издават албумите си на винил. "Контрол" през 80-те години започнаха с плоча, спомня си барабанистът Оги Кьосовски. "Винилът се възобнови в световен мащаб", категоричен е той.  30 години по-късно групата изкара най-новото си издание "Червената книга" и на плоча.

Варненската пънк група "Аборт", на която Красимир Делийски е бил барбанист, също издадоха записите си от 90-те години на винил. Той има емоционална, сантиментална стойност. "За мен беше мечта да държа един ден винила си в ръце", спомня си Делийски.

Слушането на плочи може да се сравни с ритуал, съгласен е винил маниакът от Радио Варна, звукорежисьорът Добромир Мързов. "Лично за мен това е невероятна терапия - особено в забързания свят, в който живеем. В края на безумно препускащия ден да се върнеш вкъщи, да извадиш от опаковката любимата си плоча, да си седнеш с питие в ръка, е нещо невероятно. И всичко това е озвучено с музиката, която не можеш и не искаш да превъртиш... А докосването на иглата до винила - това е просто едно прещракване, с което изключваш света от себе си, включваш музиката и твоето общуване с нея", коментира Мързов. Той е категоричен, че звукът на винила е недостижим за останалите носители. "Аналоговият саунд е много близък до всичко заобикалящо ни. А всяка пуканка на плочата е някаква история, която си преживял с тази плоча - това е също част от магията", допълни той.

За ренесанса на грамофонните плочи и отношението към тях - чуйте в репортажа, подготвен от Мартин Николов:



По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10