Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Идеално време за старт

Снимка: Алами/Ройтерс

За много силни, здрави, мирни и благодатни години!

Предполагам, че еуфорията от новогодишната нощ още блести в очите ви. Поне с мен е така.

Има нещо, което в общи линии се повтаря, без значение коя година посрещаме, къде го правим и в тиха или шумна компания се случва това. В празничната нощ си поставяме амбициозни цели и си представяме как дръзко тръгваме към тях. Дори в първите минути на Новата година, докато в чашите с шампанско закачливо танцуват светлинки, а кристалният звън поставя изящна рамка на всички останали гръмки звуци, успяваме набързичко да спретнем смарт план.

Може дори да се каже, че 31 декември е денят на желанията. Понякога много по-ярък дори от собствените ни рождени дни. Денят, в който изпращаме изключително важни и много конкретни послания до бъдещото си Аз. Като писмо в бутилка. Адресирано до себе си и то не след някакъв солиден период, а след точно 12 месеца.

В стил:

„Здравей, мое бъдещо Аз!

Преди година си пожелах ти да бъдеш по-щастливо, да напреднеш в кариерата, да направиш първия или седемнайстия си милион /в зависимост от обстоятелствата и биографията на автора/, да помъдрееш и да влезеш най-сетне в час с живота, да си купиш вила на Хаваите, да смениш завесите в дневната, да научиш рецептата за киш, да отслабнеш с двайсет килограма“...

И още, и още конкретни самопослания, в чест на които в най-добрия случай след година пием наздравица и благодарим, че сме се справили. Във всички останали случаи пием наздравица в чест на предстоящото сбъдване и отново изпращаме заветното послание до бъдещото си Аз за през следващите 12 месеца.

Така.

Накратко: какво пишат в дебелите мъдри книги за тези новогодишни послания, които си изпращаме отново и отново?

Ами... Да се вземем в ръце и да действаме, вместо само да си повтаряме едно и също напразно декември след декември, наздравица след наздравица. Ако само си мислим за нещата, боя се, че колкото и да визуализираме, ще бъде ядец. Трябват и ежедневни практики по съответния наболял за нас въпрос.

Запретваме ръкави и действаме.

Разбира се, по пътя към целта винаги има лишения и жертви. Например: ако сме свикнали да изяждаме по едно печено пиле на хранене, а сме си изпратили послание за отслабване с двайсет килограма, задължително е да се жертваме и да намалим порцията, иначе след дванайсет месеца отново ще повтаряме същата мантра.

Освен жертвите, по пътя към целта, трябва да следим напредъка си и да се самонаграждаваме за него. Всяка малка награда от себе си за себе си е добре дошла. Или голяма награда. Отразява се приятно, мотивиращо и подобрява настроението.

Специалисти твърдят, че след като си кажем: „Давай, мое бъдещо Аз! Ще успеем!“, трябва да дефинираме желания краен резултат, да определим най-важните ценности и най-важните цели. Защото не подкрепим ли знанието с конкретни действия, то си остава да виси напълно безполезно там някъде... Като коледна украса през юни.

И ето ги трите стъпки:

1. Когато поставим точна дата на една мечта, тя се превръща в цел.

2. Щом разбием една цел на конкретни стъпки, тя става план.

3. Когато подкрепим този план с ясни действия, това позволява мечтата да се сбъдне.

Сега ви оставям да си представите всичко, което искате да бъдете и да имате в навечерието на следващата Нова година. И да действате. Втори януари е идеален ден за старт.

Желая ви успех!

Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учебни заведения от Варненска и Добричка област - сред училищата за пример на програмата "Заедно в час"

Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори.  Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..

публикувано на 04.04.25 в 10:26
Ани Пилибосян

4 април - Ден на психолога в България

Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април".  Професията   на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..

публикувано на 04.04.25 в 09:10

Опасно дърво ще бъде премахнато в градинката до сцена Филиал

138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато  по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..

публикувано на 03.04.25 в 16:50

"Шансът е изтърван!": Как Варна загуби възможността да ползва 54 дка на бивше военно поделение

Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..

обновено на 03.04.25 в 16:20

Изложба събира творби на преподаватели и служители на ОДК-Варна

"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център.  В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...

публикувано на 03.04.25 в 12:51

Таксиметров шофьор от Германия вози безплатно жени

Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..

публикувано на 02.04.25 в 19:49
Йорданка Ненчева

Дневен център за възрастни с аутизъм предлагат да бъде разкрит във Варна

Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“.   25 деца на възраст..

публикувано на 02.04.25 в 14:12