По това време на януари се освобождаваме от тежките трапезни навици и безкрайните наздравици и предпазливо се връщаме към естествения делничен ритъм.
Без стрeс, без да прекаляваме с работните ангажименти, защото не е много подходящо от безкрайната поредица имени дни и приятелски събирания в началото на месеца изведнъж да се гмурнем в море от задачи. Така че, спокойно, внимателно и изключително щадящо за силите и нервите ни, пристъпваме напред в годината с леко и лежерно следпразнично настроение.
При различните хора последното има различен срок на годност.
По-големите работохолици се преборват с него старателно и енергично в рамките на седмица – две. Някои го съхраняват с месеци. Дори познавам юнаци, които имат късмета от щандовете на съдбата да им се падне безсрочен пакет празнично настроение комбинирано със следпразнично. И точно в този промоционален пакет липсва всичко останало: делова атмосфера, задачи за изпълнение, въпроси за решаване...
Просто хората са случили на най-семплата и ведра комбинация, която съдържа веселба и после леко следпразнично настроение, което отстъпва място на следваща веселба, а тя пък, от своя страна, бива изместена от поредното леко следпразнично настроение... И така... безкрайно.
Според един анекдот хората от едната спомената група на първи януари в девет сутринта запретват ръкави да строят мост над Темза и след шест месеца движението по него вече е отворено, а на тези – с промоционалния празничен пакет, в случай че им се наложи да започнат изграждането на винзавод в девет сутринта на първи януари, така светкавично навлизат в темата, че за шейсет минути, до 10:00 часа, са изприщили езици да повтарят: “Наздраве!“. Това от само себе си отлага всички работни проекти за следващата година, а лекото следпразнично настроение по естествен път прелива в следващ прекрасен празник.
В коя от двете групи са по-щастливите хора? Това е спорен въпрос. А къде са по-смислените и полезните, които добавят повече стойност към битието човешко? Според мен, по тази точка не би трябвало да има спорове.
Но знае ли човек? Хора разни, мнения – разнообразни. Коя съм аз, да съдя и да оценявам? Всеки да живее, както му идва отвътре. С едно условие: да не пречи на другите и да не им създава проблеми и ситуации... Съзнателно. Защото неволно, поради незнание или неразбиране, човек често върши какви ли не щуротии... Но това е друга тема и изобщо не върви на днешната лека и лежерна следпразнична рубрика, в която с радост потвърждавам, че доброто настроение и приятният поглед към нещата от живота са лесна работа, стига това да е целта ни.
Желая на всички нас успешна и усмихната седмица и в случай, че запретвате ръкави да отмятате сериозните задачи и да се захващате за важната работа, която сте планирали за 2023 година, бъдете отдадени и вдъхновени, но не се престаравайте, за да имате сили до планирания резултат. Спринтът е хубаво нещо. Само че в житейски план маратонът определено печели по точки. С оглед на дългосрочната перспектива.
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..